היתר בנייה מעולם לא היו קלים יתר ! חוסכים לך את הבירוקרטיה !

בשנים האחרונות, אנשים רבים מפצלים את הדירה שלהם למספר יחידות דיור או מוסיפים יחידת דיור על גג הבית או מאחוריו. הוספת יחידת דיור נפוצה בעיקר בבתים פרטיים, אך פיצול הבית למספר יחידות נפוץ במיוחד באזור המרכז בכלל ובתל אביב בפרט. בפיצול הבית למספר יחידות דיור או בהוספת יחידת דיור למבנה קיים, משנים את ייעוד הנכס ויש לקבל לשם כך היתר בניה מתאים. מהו היתר בניה ליחידת דיור וכיצד מוציאים היתר בניה כזה? על כך נרחיב במאמר הבא.

מהו היתר בניה ליחידת דיור?בפיצול הבית למספר יחידות דיור או בהוספת יחידת דיור למבנה קיים, משנים את ייעוד הנכס ויש לקבל לשם כך היתר בניה מתאים. מהו היתר בניה ליחידת דיור וכיצד מוציאים היתר בניה כזה?

היתר בניה הוא רישיון הניתן לכם מהועדה המקומית לתכנון ולבניה או על ידי רשות הרישוי. היתר הבניה הוא למעשה מסמך פורמלי, אליו יש לצרף את תוכנית הבניה, מפות מדידה ואת האישורים הנדרשים מהגופים השונים. היתר הבניה צריך לכלול פרטים של האחראים לתכנון, לבניה ולפיקוח.

על מנת לקבל היתר בניה, עליכם לפנות לוועדה המקומית לתכנון ובניה. עליכם להגיש בקשה להיתר בניה ולצרף תוכנית בניה מאושרת על ידי אדריכל. היתר בניה יינתן לכם בהתאם לחוקים ולזכויות שנקבעו בתוכנית. יש לקחת בחשבון כי לא תמיד היתר בניה מאושר והדבר תלוי בגורמים שונים כמו אזור מגורים או מתנגדים לבניה.

מדוע צריך להוציא היתר בניה ליחידת דיור?מהו היתר בניה ליחידת דיור? היתר בניה הוא רישיון הניתן לכם מהועדה המקומית לתכנון ולבניה או על ידי רשות הרישוי.

כאשר אתם מפצלים מבנה ומוסיפים לו יחידת דיור מדובר בשינוי הייעוד של הנכס, כלומר שימוש חורג בנכס שבבעלותכם. שימוש חורג מוגדר כשימוש במבנה לא למטרה שלשמה הותר להשתמש במבנה. כלומר, שימוש החורג מהשימוש שאושר בהיתר הבניה או מהמטרה שהוגדרה בתוכנית בניין עיר.

כאשר רוצים לעשות שימוש שונה בנכס מהשימוש הייעודי שניתן בהיתר הבניה, יש להגיש בקשה לשימוש חורג לוועדה המקומית לתכנון ולבניה. כמו כן יש לציין כי שימוש במבנה שהוקם ללא היתר בניה נחשב לשימוש חורג.

אם לא קיבלתם היתר בניה לשינוי הייעוד של הנכס זו הפרה של היתר הבניה ונחשב לחריגת בניה. דוגמאות נוספות לכך יהיו- אם הפכתם את בית המגורים שלכם לצימר או לגן ילדים, אם אתם משתמשים בדירה למשרד או לקליניקה טיפולית, אם פיצלתם דירה למספר יחידות וכדומה.

במידה שכבר ביצעתם שימוש חורג אסור, תוכלו לפעול על מנת לקבל היתר בניה בדיעבד. הבקשה להיתר בניה בדיעבד תכלול את זכויות בעלי הנכס, את שטח המבנה המותר והקיים בנכס, שרטוט ומפה של עבירת הבניה שבוצעה ועוד. כמו היתר בניה רגיל, יש להגיש את הבקשה להיתר בניה בדיעבד לידי הוועדה המקומית לתכנון ובניה. על מנת שהועדה תאשר את היתר הבניה בדיעבד, יהיה עליכם להוכיח שעבירת הבניה לא מפריעה לשכניכם ושאין התנגדות כלשהי לבניה.

מה השלבים להוצאת היתר בניה ליחידת דיור?על מנת להוציא היתר בניה ליחידת דיור, יש קודם כל להצטייד בכל המידע על הנכס או הקרקע שבבעלותכם

 1. בקשת מידע

על מנת להוציא היתר בניה ליחידת דיור, יש קודם כל להצטייד בכל המידע על הנכס או הקרקע שבבעלותכם. לקבלת המידע יש להגיש בקשת מידע לוועדה המקומית לתכנון ובניה. המידע יכלול פרטים שונים ביניהם שטח הנכס, שטח הקרקע, בעלי הזכויות של הנכס, בעלי זכויות בנכסים הסמוכים, מפות מדידה, שרטוטים של הנכס ועוד.

 1. הכנת הבקשה

לאחר קבלת המידע יש להכין את הבקשה להיתר בניה ליחידת דיור. הבקשה צריכה לכלול את המידע שקיבלתם, את תוכנית הבניה ואת האישורים הנדרשים מכלל אנשי המקצוע. חשוב מאוד לוודא שהבקשה מכילה את כל המסמכים הנדרשים ושהיא מקיפה ויסודית.

 1. הגשת הבקשה

לאחר הכנת הבקשה יש להגיש אותה לידי הוועדה המקומית לתכנון ובניה. חשוב מאוד שהגשת הבקשה תתבצע על ידי איש מקצוע על פי חוק. אנשי המקצוע היכולים להגיש את הבקשה הם אדריכל, מהנדס בניין או הנדסאי בניין.

 1. בדיקה טכנית

לאחר הגשת הבקשה לוועדה המקומית לתכנון ובניה היא תעבור בדיקה טכנית. בבדיקה הטכנית יבדקו שכל המסמכים הנדרשים קיימיםבמידה שלא תוציאו היתר בניה ליחידת דיור, אתם למעשה תבצעו עבירת בניה מה שיוגדר כשימוש חורג אסור. ושלא חסר דבר. במידה וחסרים מסמכים הבקשה תוחזר אליכם להשלמת המסמכים.

 1. בדיקת מהנדס

לאחר הבדיקה הטכנית הבקשה תועבר למהנדס שמונה על ידי הוועדה המקומית לצורך בדיקה. המהנדס יבצע הערכה של האגרה אותה תצטרכו לשלם ולאחר מכן יהיה עליכם לשלם 20% מהאגרה כמקדמה.

 1. דיון בוועדה

במידה והמהנדס יחליט לאשר את הבקשה הוא יחזיר אותה לוועדה תוך מתן המלצה לאישור הבקשה. לאחר דיון בוועדה יוחלט האם לאשר את הבקשה, לדחות אותה, או לאשר תוך הצבת תנאים.

מה אם לא תוציאו היתר בניה ליחידת דיור?לאחר קבלת המידע יש להכין את הבקשה להיתר בניה ליחידת דיור. הבקשה צריכה לכלול את המידע שקיבלתם, את תוכנית הבניה ואת האישורים הנדרשים מכלל אנשי המקצוע.

במידה שלא תוציאו היתר בניה ליחידת דיור, אתם למעשה תבצעו עבירת בניה מה שיוגדר כשימוש חורג אסור. מי שמבצע עבירות בניה יקבל על כך עונשים שונים ביניהם קנסות, סנקציות שונות, אישום פלילי והעמדה לדין.

תחילה תשלח אליכם אזהרה שתאפשר לכם לתקן את עבירות הבניה. במידה שמדובר בעבירה קלה ובאדם ללא רקע פלילי, יציעו לו הסדר בו הוא יודה בעבירה, יבטיח לא לבצע עבירה כזו שוב וישלם קנס. במידה שהוגש כתב אישום, יש לברר מול הרשויות האם ניתן לבטל את כתב האישום ולהגיע להסדר. בהסדר המותנה בדרך כלל יהיה עליכם להתחייב להשגת היתר בניה עד מועד אותו תקבע הרשות המקומית. במידה שלא תצליחו להוציא את האישורים עד המועד שנקבע יהיה עליכם להתמודד עם צו הריסה. תוכלו לבקש הארכה להסדר, בה תצטרכו להוכיח שאתם בתהליך מול הרשויות.

גובה הקנסות על פי התקנות החדשות:

 • עבירות בשטח עד 25 מ״ר- קנס של עשרים וחמישה אלף שקלים (25,000).
 • עבירות בשטח של 25 עד 50 מ״ר- קנס של חמישים אלף שקלים (50,000).
 • עבירות בשטח של 75 עד 100 מ״ר- קנס בגובה של מאתיים אלף שקלים (200,000).
 • עבירות בשטח מעל 100 מ״ר- קנס של שלוש מאות אלף שקלים (300,000).
 • עבירות שבוצעו על ידי חברות- קנס כפול שיכול להגיע לשש מאות אלף שקלים (600,000).

אז מה היה לנו בכתבה:

המרכז הארצי להיתרי בניה

המרכז הארצי להיתרי בניה

חברתנו מובילה את תחום היתרי הבנייה והאישורים כבר במשך 11+ שנים וגאה להיות המובילה בתחום.

צוות המומחים שלנו כולל אדריכלים מעולים ואנשי מקצוע מהשורה הראשונה אחד הדברים הקשים ביותר בפרויקט בניה הוא קבלת היתרים ואישורים , ולכן אנחנו כאן כדי ללוות אתכם בכל התהליך ולדאוג שתקבלו את ההיתרים הנחוצים בהקדם האפשרי.

אנו מאמינים במהירות , יעילות , מקצועיות והקפדה על שירות אדיב ואיכותי.

אצלנו במרכז הארצי להיתרי בניה הכל פשוט קל יותר ! שמחים לשרת אותכם כבר למעלה מעשור ומחכים לכם בפרויקט הבא.

לקבלת פרטים או הצעות מחיר
צרו קשר והשאירו פרטים