היתר בניה לבית ישן

היתר בנייה מעולם לא היו קלים יתר ! חוסכים לך את הבירוקרטיה !

היתר בניה הוא אחד הכלים התכנוניים החשובים ביותר בישראל. כלי זה מאפשר לרשויות השלטוניות ובמקרה זה, הרשויות המקומיות, לאכוף את מדיניות התכנון שלהן על פי חוק ולהבטיח כי כל שינוי מבני בשטח מבוצע אך ורק עם אישור מראש. יחד עם זאת, רצוי לחוד ומצוי לחוד. בפועל, ישנן בישראל אינסוף חריגות בנייה, קרי תוספות ושינויים מבניים שבוצעו ללא היתר כלל. במצב זה יכול בהחלט להיות מצב בו נדרש היתר בניה לבית ישן, כלומר היתר בניה למבנה שכבר עומד על תילו עשורים שלמים ללא היתר. יחד עם זאת, היתר בניה נדרש לבתים ישנים בעיקר בהקשר של שיפוץ נרחב ושינוי משמעותי של פני הבית.

היתר בניה לבית ישן – מה זה בדיוק אומר?

במצב זה יכול בהחלט להיות מצב בו נדרש היתר בניה לבית ישן, כלומר היתר בניה למבנה שכבר עומד על תילו עשורים שלמים ללא היתר.

ובכן, השימוש בביטוי היתר בניה לבית ישן יכול להתייחס לשני מקרים נפרדים. המקרה הראשון הוא המקרה של בית שנבנה לפני זמן רב ללא היתר בניה, ואיכשהו הצליח להישאר ולעמוד על תילו מבלי שהוצא נגדו צו הריסה או מבלי שנאכף נגדו צו כזה. במקרה כזה, ייתכן שיגיע שלב מסוים בו בעל הבית ירצה להסדיר את חוקיות המבנה באמצעות הוצאת היתר בניה רטרואקטיבי. המקרה השני, והוא גם המקרה בו נדון בשורות אלה, הוא פשוט מקרה שבו נדרש היתר בניה לביצוע שינויים מבניים או שיפוץ יסודי בבית מיושן. הבית עצמו נבנה עם היתר וכעת, אחרי עשורים שלמים שהוא עומד על תילו מבקש בעליו לשפץ אותו, לחזק את יסודותיו ולבצע בו פעולות בנייה יסודיות ומקיפות, עבורן הוא זקוק להיתר בניה.

האם לבית ישן יש עדיפות בקבלת היתר בניה?

ובכן, התשובה היא לחלוטין לא אם כי אין לכך כל חשיבות. לצורך קבלת היתר בניה, יש להגיש בקשה מסודרת לוועדה המקומית לתכנון ובנייה. הוועדה בוחנת את הבקשה לא על פי מצב הבית, אלא על פי השפעת השינויים שמעוניינים להכניס בו, על הסביבה. מן הסתם, במרבית המקרים הוועדה תברך על כל בית מיושן שירצה לחדש את פניו ולחזק את יסודותיו ולכן סביר להניח שהיתר יינתן. יחד עם זאת, היתר בניה לבית ישן או היתר בנייה ליחידת דיור, כמו כל היתר אחר, יכול להגביל את השינויים שיבוצעו בבית בהיבטים שונים. כך למשל, אם בעל הבית מבקש לעשות חיפוי חוץ שיהפוך את הבית לחריג בנוף הכללי, סביר להניח שההיתר לא יתיר לו זאת. הוא יאפשר חידוש של חיפוי החוץ, אבל על פי סטנדרטים מקובלים בלבד וכך לגבי כל השינויים המבניים שמבקש בעל הבית לבצע.

מן הסתם, שיפוץ יסודי המבוצע בבית ישן יכלול בדרך כלל שורה ארוכה של פעולות שאינן נדרשות כלל בבתים חדשים יותר ולכן היתר בניה לבית ישן יהיה בדרך כלל מקיף יותר וייגע בהרבה יותר פעולות בניה. יחד עם זאת, כפי שכבר אמרנו, אלו הם לא השיקולים שעל פיהם נבחנת הבקשה להיתר והדבר היחיד שרלוונטי היא ההשפעה של השינויים הללו על הסביבה, כמו גם עמידת המבנה בייעוד השימוש שלו.

איך מוציאים היתר בניה כזה?היתר בניה לבית ישן, כמו כל היתר אחר, יכול להגביל את השינויים שיבוצעו בבית בהיבטים שונים.

התהליך של הוצאת היתר בניה לבית ישן זהה לתהליך להוצאת היתר בניה לכל מבנה אחר ולכל מטרה אחרת. תהליך זה מתחיל בהכנת תיק מסמכים, בתוכו יש לשלב את טופס בקשת ההיתר כשהוא מלא וחתום על ידי בעל הזכויות בנכס. כמו כן, יש להגיש תכנית בניה אדריכלית המפרטת את כל השינויים המבניים שאותו רוצה בעל הבית לבצע במסגרת הליך השיפוץ או השינוי המבני. בנוסף יש לצרף מסמכים המעידים על בעלות, כמו למשל נסח טאבו ורצוי לצרף גם אישורי שכנים. אישורי שכנים מעידים על כך שלא קיימת התנגדות למהלך מצד התושבים שעשויים להיות מושפעים ממנו, מרכיב חשוב שאותו בוחנת הוועדה בכל בקשת היתר בניה. את תיק המסמכים המלא הזה צריך להגיש לוועדה המקומית לתכנון ובנייה ברשות המקומית שבתחומה ממוקם הנכס.

בתוך מספר חודשים תתקבל תגובת הוועדה לבקשת ההיתר עם שלוש אפשרויות תגובה: שלילית – בקשת ההיתר נדחתה ומבקש ההיתר יכול להגיש ערר לאחר שיבחן את הסיבות לדחייה. חיובית מותנית – בקשת ההיתר אושרה אך בכפוף לתנאים מסוימים שאותם תפרט הוועדה בתגובתה. חיובית – בקשת ההיתר אושרה בדיוק כפי שהוגשה. בכל מקרה, אין לחרוג מתכנית הבנייה שעל פיה ניתן ההיתר. ההיתר לא מעניק לבעל הבית לבצע כל שינוי מבני שהוא רוצה, אלא רק שינויים מבניים שפורטו במסגרת בקשת ההיתר.

האם יש צורך בסיוע של איש מקצוע?האם יש צורך בסיוע של איש מקצוע? ובכן, זוהי שאלה שאתם צריכים לענות עליה בעצמכם. הגשת בקשה לקבלת היתר בניה לבית ישן היא פעולה שמרבית האנשים יעדיפו לבצע דרך איש מקצוע.

ובכן, זוהי שאלה שאתם צריכים לענות עליה בעצמכם. הגשת בקשה לקבלת היתר בניה לבית ישן היא פעולה שמרבית האנשים יעדיפו לבצע דרך איש מקצוע. זה יכול להיות האדריכל, המהנדס או הקבלן שהם מתכוונים לעבוד איתם לצורך השלמת הפרויקט וזה יכול להיות גורם חיצוני מקצועי, המתמחה בתחום של הגשת בקשות להוצאת היתר בניה.

לכמה זמן תקף ההיתר?

מרגע שניתן ההיתר, במרבית המקרים ההיתר יהיה תקף למשך 3 שנים במהלכן יהיה להשלים את כל העבודות הנדרשות. אם חלפו 3 שנים וטרם החלו העבודות, יהיה על בעל הבית להגיש בקשה חדשה ואם תהליכי הבניה עדיין נמצאים בשלבי ביצוע, יש צורך להגיש בקשה להארכת היתר שלרוב תינתן בלי שום בעיה, כל עוד כמובן תהליך הבניה עומד בתנאי ההיתר ולא קיימות כל חריגות ממנו. כאמור, גורם מקצועי שמכיר את כל הפרוצדורות הקיימות בתחום ויודע גם כיצד להתנהל מול הרשויות במצבים אלה, יכול לסייע מאוד הן בתהליך הבירוקרטי של הגשת הבקשה והן בתהליך של ניהול ההתקשרות מול הרשות המקומית. במקרים חריגים יוכל אותו גורם מקצועי גם לסייע במקרה של הגשת ערר לאחר סירוב בקשה.

על פי חוקי התכנון במדינת ישראל, כל פעולת בניה בשטח חייבת להיעשות בהיתר. את ההיתר נותנות הוועדה המקומית, הוועדה האזורית או הוועדה הארצית לתכנון ובנייה. ככלל, כל פעולות הבנייה המבוצעות בשטחים פרטיים בתוך ישוב, נמצאות תחת סמכותה של הוועדה המקומית לתכנון ובנייה השייכת לרשות המקומית עצמה. פרויקטים אזוריים וארציים נידונים במסגרת הוועדות הגבוהות יותר. אז מהו היתר בניה? לכמה זמן הוא תקף? מה הוא מתיר ומה הוא לא מתיר לעשות? מה נדרש מכם בכדי לקבל היתר? מה עושים אם בקשתכם להיתר סורבה? את כל התשובות לכל השאלות תוכלו למצוא ממש כאן בשורות הבאות.

אז מהו היתר בניה?

ובכן, היתר בניה הוא כלי תכנוני, המיועד להעניק לרשויות המקומיות את הסמכות לאכיפת מדיניות התכנון והבנייה שלהן. כאנשים פרטיים המבקשים להוסיף חדר, לא ברור לנו למה צריך להקשות עלינו כל כך, אבל כדי להבין את העניין צריך להסתכל דרך העיניים של הרשות המקומית. מבחינת הרשות המקומית, היא אחראית לא רק עליכם, אלא על כל תושבי היישוב. אם כל תושב יבנה מה שהוא רוצה, איך שהוא רוצה ואיפה שהוא רוצה, היישוב יהפוך מהר מאוד לג'ונגל נדל"ני עם הרבה סבל לתושבים ופגיעה בתשתיות, בהתנהלות ביישוב ובמראה היישוב. על כן, כל פעולת בנייה, גם אם היא מבוצעת בשטח הפרטים שלכם, חייבת בהיתר בניה.

אילו פעולות בניה פטורות מהצורך בהיתר?

היתר בניה הוא כלי תכנוני, המיועד להעניק לרשויות המקומיות את הסמכות לאכיפת מדיניות התכנון והבנייה שלהן.

אחרי שאמרנו את מה שאמרנו, ישנן פעולות בנייה שפטורות מהצורך לקבל היתר בניה עבורן. פעולות בנייה אלה שולבו בחוקי התכנון במסגרת רפורמת הפרגולות שהובילה ממשלת ישראל ומפרטת שורה של פעולות בנייה שעבורן לא יידרש היתר בניה. יחד עם זאת, הרפורמה גם מתירה בידי הרשות המקומית את הסמכות להחריג פעולות בנייה שונות מאלו המפורטות ברפורמה. המשמעות היא שישנן פעולות בנייה שברשות מסוימת ניתן יהיה לבצע אותן ללא כל היתר, ברשות אחרת יידרש אישור ראשוני מראש ובאחרת יידרש היתר בניה מלא. כמו כן, פעולות בנייה הדורשות היתר בניה הן פעולות המשפיעות על המרחב הציבורי, משפיעות על השימוש או הייעוד של הנכס או קשורות בשלד הנכס. זה אמנם כולל כמעט את כל פעולות הבנייה החשובות, אבל אם אתם רוצים למשל להחליף ריצוף בבית, אתם לא צריכים לשם כך היתר בניה.

חשוב להבין, שעל פי החוק היבש היתר בניה נדרש לכל פעולת בניה שמשפיעה על המרחב הציבורי. זה אומר פתיחת חלון קטן בקיר הבית, הוספת מחסן להרכבה בחזית הבית ואפילו בניית מלונה לכלב. מן הסתם, הרשויות לא אוכפות את נושא ההיתר על כל מלונה וכל מתקן כביסה, אבל על פי החוק היבש אכן נדרש היתר לכל פעולת בנייה כזאת שמשפיעה על המרחב הציבורי. כל עוד מדובר בפעולת בנייה שגרתית ומקובלת ושאינה משפיעה באופן מיוחד על הסביבה, הרשות המקומית לרוב תתעלם מכך. תוספות בנייה, שינויים מבניים, גדרות גבוהות וכדומה – אלו הן דוגמאות למקרים בהם תמיד יידרש היתר בניה.

לכמה זמן תקף ההיתר?

פעולות בנייה אלה שולבו בחוקי התכנון במסגרת רפורמת הפרגולות שהובילה ממשלת ישראל ומפרטת שורה של פעולות בנייה שעבורן לא יידרש היתר בניה.

תוקפו של היתר בניה עומד על 3 שנים מיום הנפקתו. זאת אומרת שלרשות בעל ההיתר עומדות 3 שנים להשלים את הפרויקט שעבורו ניתן לו ההיתר. אם בתום 3 השנים לא הושלם הפרויקט, יוכל בעל ההיתר לבקש הארכה ל-3 שנים נוספות. אם גם בתום 3 שנים אלה לא סיים בעל ההיתר את הפרויקט, יוכל לבקש הארכה נוספת של 3 שנים ובכך למעשה מסתיים פרק ההארכות. במילים אחרות, היתר בניה תקף ל-3 שנים וניתן להאריך את תוקפו ב-6 שנים נוספות ב-2 פעימות של 3 שנים כל אחת. אם גם לאחר תקופה זו לא הושלם הפרויקט, על בעל ההיתר יהיה להגיש בקשה לקבלת היתר בניה חדש.

מה מתיר ומה לא מתיר ההיתר?

ובכן, עצם העובדה שקיבלתם היתר בניה לביצוע פעולות בניה, אינה אומרת שאתם יכולים לבצע כל פעולת בנייה ככל העולה על רוחכם. במסגרת הגשת הבקשה לקבלת ההיתר, יהיה עליכם להגיש תכנית בנייה המפרטת בדיוק את כל פעולות הבנייה והשינויים המבניים שאתם מתכוונים לבצע. הבקשה שלכם נדונה על בסיס תכנית בנייה זו ובמידה והיא מאושרת, ההיתר יאשר את פעולות הבנייה המגולמות בתוך תכנית בניה זו ולא מעבר לכך. כך למשל, אם קיבלתם היתר בניה להוספת קומה לבית עד גובה של 3.5 מטר, לא תוכלו במסגרת ההיתר הזה להוסיף עוד שתי קומות ולא תוכלו לחרוג מגובה של 3.5 מטר. משמעות הדברים היא שהיתר בניה הוא לא צ'ק פתוח לביצוע פעולות בנייה, אלא ניתן עבור פעולות בנייה ספציפיות שבגינן הוגשה הבקשה להיתר.

איך מגישים בקשה לקבלת היתר?

את הבקשה לקבלת היתר בניה יש להגיש לוועדה המקומית לתכנון ובנייה ברשות המקומית שבתחומה צפויה הבנייה להתבצע

את הבקשה לקבלת היתר בניה יש להגיש לוועדה המקומית לתכנון ובנייה ברשות המקומית שבתחומה צפויה הבנייה להתבצע. את הבקשה יש להגיש במסגרת תיק מסמכים הכולל את טופס הבקשה כשהוא מלא וחתום על ידי בעל הזכויות בנכס, נסח טאבו, תכנית בניה או סקיצה (בהתאם לסוג פעולת הבנייה הנדרשת), אישורי שכנים ומסמכים נוספים שיש להגיש על מנת שניתן יהיה לדון בבקשתכם. לאחר הגשת הבקשה, תדון הוועדה בבקשתכם ותגיש לכם את תשובתה בתוך פרק זמן של מספר חודשים. תגובת הוועדה יכולה להיות שלילית וזה אומר שבקשתכם נדחתה ובאפשרותכם להגיש ערר. היא יכולה להיות חיובית מותנית כלומר בקשתכם להיתר אושרה אך בכפוף לתנאים שונים שיפורטו בתגובת הוועדה (למשל רציתם לבנות בית בגובה 3 מטר, והוועדה החליטה שתוכלו לבנות את הבית אבל עד לגובה מקסימלי של 2.7 מטר). לבסוף, תגובת הוועדה יכולה להיות גם חיובית וזה אומר שבקשתכם נתקבלה בדיוק כפי שהיא ויש לכם היתר לבצע את פעולות הבנייה שאותן פירטתן בבקשה.

לקבלת פרטים חייגו או השאירו פרטים
אז מה היה לנו בכתבה:
Picture of המרכז הארצי להיתרי בניה
המרכז הארצי להיתרי בניה

חברתנו מובילה את תחום היתרי הבנייה והאישורים כבר במשך 11+ שנים וגאה להיות המובילה בתחום. צוות המומחים שלנו כולל אדריכלים מעולים ואנשי מקצוע מהשורה הראשונה אחד הדברים הקשים ביותר בפרויקט בניה הוא קבלת היתרים ואישורים , ולכן אנחנו כאן כדי ללוות אתכם בכל התהליך ולדאוג שתקבלו את ההיתרים הנחוצים בהקדם האפשרי.

מאמרים נוספים בנושא:
073-3748080
מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!