היתר בנייה מעולם לא היו קלים יתר ! חוסכים לך את הבירוקרטיה !

היתר בניה הוא אחד הכלים התכנוניים החשובים ביותר בישראל. כלי זה מאפשר לרשויות השלטוניות ובמקרה זה, הרשויות המקומיות, לאכוף את מדיניות התכנון שלהן על פי חוק ולהבטיח כי כל שינוי מבני בשטח מבוצע אך ורק עם אישור מראש. יחד עם זאת, רצוי לחוד ומצוי לחוד. בפועל, ישנן בישראל אינסוף חריגות בנייה, קרי תוספות ושינויים מבניים שבוצעו ללא היתר כלל. במצב זה יכול בהחלט להיות מצב בו נדרש היתר בניה לבית ישן, כלומר היתר בניה למבנה שכבר עומד על תילו עשורים שלמים ללא היתר. יחד עם זאת, היתר בניה נדרש לבתים ישנים בעיקר בהקשר של שיפוץ נרחב ושינוי משמעותי של פני הבית.

היתר בניה לבית ישן – מה זה בדיוק אומר?במצב זה יכול בהחלט להיות מצב בו נדרש היתר בניה לבית ישן, כלומר היתר בניה למבנה שכבר עומד על תילו עשורים שלמים ללא היתר.

ובכן, השימוש בביטוי היתר בניה לבית ישן יכול להתייחס לשני מקרים נפרדים. המקרה הראשון הוא המקרה של בית שנבנה לפני זמן רב ללא היתר בניה, ואיכשהו הצליח להישאר ולעמוד על תילו מבלי שהוצא נגדו צו הריסה או מבלי שנאכף נגדו צו כזה. במקרה כזה, ייתכן שיגיע שלב מסוים בו בעל הבית ירצה להסדיר את חוקיות המבנה באמצעות הוצאת היתר בניה רטרואקטיבי. המקרה השני, והוא גם המקרה בו נדון בשורות אלה, הוא פשוט מקרה שבו נדרש היתר בניה לביצוע שינויים מבניים או שיפוץ יסודי בבית מיושן. הבית עצמו נבנה עם היתר וכעת, אחרי עשורים שלמים שהוא עומד על תילו מבקש בעליו לשפץ אותו, לחזק את יסודותיו ולבצע בו פעולות בנייה יסודיות ומקיפות, עבורן הוא זקוק להיתר בניה.

האם לבית ישן יש עדיפות בקבלת היתר בניה?ובכן, השימוש בביטוי היתר בניה לבית ישן יכול להתייחס לשני מקרים נפרדים. המקרה הראשון הוא המקרה של בית שנבנה לפני זמן רב ללא היתר בניה

ובכן, התשובה היא לחלוטין לא אם כי אין לכך כל חשיבות. לצורך קבלת היתר בניה, יש להגיש בקשה מסודרת לוועדה המקומית לתכנון ובנייה. הוועדה בוחנת את הבקשה לא על פי מצב הבית, אלא על פי השפעת השינויים שמעוניינים להכניס בו, על הסביבה. מן הסתם, במרבית המקרים הוועדה תברך על כל בית מיושן שירצה לחדש את פניו ולחזק את יסודותיו ולכן סביר להניח שהיתר יינתן. יחד עם זאת, היתר בניה לבית ישן, כמו כל היתר אחר, יכול להגביל את השינויים שיבוצעו בבית בהיבטים שונים. כך למשל, אם בעל הבית מבקש לעשות חיפוי חוץ שיהפוך את הבית לחריג בנוף הכללי, סביר להניח שההיתר לא יתיר לו זאת. הוא יאפשר חידוש של חיפוי החוץ, אבל על פי סטנדרטים מקובלים בלבד וכך לגבי כל השינויים המבניים שמבקש בעל הבית לבצע.

מן הסתם, שיפוץ יסודי המבוצע בבית ישן יכלול בדרך כלל שורה ארוכה של פעולות שאינן נדרשות כלל בבתים חדשים יותר ולכן היתר בניה לבית ישן יהיה בדרך כלל מקיף יותר וייגע בהרבה יותר פעולות בניה. יחד עם זאת, כפי שכבר אמרנו, אלו הם לא השיקולים שעל פיהם נבחנת הבקשה להיתר והדבר היחיד שרלוונטי היא ההשפעה של השינויים הללו על הסביבה, כמו גם עמידת המבנה בייעוד השימוש שלו.

איך מוציאים היתר בניה כזה?היתר בניה לבית ישן, כמו כל היתר אחר, יכול להגביל את השינויים שיבוצעו בבית בהיבטים שונים.

התהליך של הוצאת היתר בניה לבית ישן זהה לתהליך להוצאת היתר בניה לכל מבנה אחר ולכל מטרה אחרת. תהליך זה מתחיל בהכנת תיק מסמכים, בתוכו יש לשלב את טופס בקשת ההיתר כשהוא מלא וחתום על ידי בעל הזכויות בנכס. כמו כן, יש להגיש תכנית בניה אדריכלית המפרטת את כל השינויים המבניים שאותו רוצה בעל הבית לבצע במסגרת הליך השיפוץ או השינוי המבני. בנוסף יש לצרף מסמכים המעידים על בעלות, כמו למשל נסח טאבו ורצוי לצרף גם אישורי שכנים. אישורי שכנים מעידים על כך שלא קיימת התנגדות למהלך מצד התושבים שעשויים להיות מושפעים ממנו, מרכיב חשוב שאותו בוחנת הוועדה בכל בקשת היתר בניה. את תיק המסמכים המלא הזה צריך להגיש לוועדה המקומית לתכנון ובנייה ברשות המקומית שבתחומה ממוקם הנכס.

בתוך מספר חודשים תתקבל תגובת הוועדה לבקשת ההיתר עם שלוש אפשרויות תגובה: שלילית – בקשת ההיתר נדחתה ומבקש ההיתר יכול להגיש ערר לאחר שיבחן את הסיבות לדחייה. חיובית מותנית – בקשת ההיתר אושרה אך בכפוף לתנאים מסוימים שאותם תפרט הוועדה בתגובתה. חיובית – בקשת ההיתר אושרה בדיוק כפי שהוגשה. בכל מקרה, אין לחרוג מתכנית הבנייה שעל פיה ניתן ההיתר. ההיתר לא מעניק לבעל הבית לבצע כל שינוי מבני שהוא רוצה, אלא רק שינויים מבניים שפורטו במסגרת בקשת ההיתר.

האם יש צורך בסיוע של איש מקצוע?האם יש צורך בסיוע של איש מקצוע?  ובכן, זוהי שאלה שאתם צריכים לענות עליה בעצמכם. הגשת בקשה לקבלת היתר בניה לבית ישן היא פעולה שמרבית האנשים יעדיפו לבצע דרך איש מקצוע.

ובכן, זוהי שאלה שאתם צריכים לענות עליה בעצמכם. הגשת בקשה לקבלת היתר בניה לבית ישן היא פעולה שמרבית האנשים יעדיפו לבצע דרך איש מקצוע. זה יכול להיות האדריכל, המהנדס או הקבלן שהם מתכוונים לעבוד איתם לצורך השלמת הפרויקט וזה יכול להיות גורם חיצוני מקצועי, המתמחה בתחום של הגשת בקשות להוצאת היתר בניה.

לכמה זמן תקף ההיתר?

מרגע שניתן ההיתר, במרבית המקרים ההיתר יהיה תקף למשך 3 שנים במהלכן יהיה להשלים את כל העבודות הנדרשות. אם חלפו 3 שנים וטרם החלו העבודות, יהיה על בעל הבית להגיש בקשה חדשה ואם תהליכי הבניה עדיין נמצאים בשלבי ביצוע, יש צורך להגיש בקשה להארכת היתר שלרוב תינתן בלי שום בעיה, כל עוד כמובן תהליך הבניה עומד בתנאי ההיתר ולא קיימות כל חריגות ממנו. כאמור, גורם מקצועי שמכיר את כל הפרוצדורות הקיימות בתחום ויודע גם כיצד להתנהל מול הרשויות במצבים אלה, יכול לסייע מאוד הן בתהליך הבירוקרטי של הגשת הבקשה והן בתהליך של ניהול ההתקשרות מול הרשות המקומית. במקרים חריגים יוכל אותו גורם מקצועי גם לסייע במקרה של הגשת ערר לאחר סירוב בקשה.

אז מה היה לנו בכתבה:

המרכז הארצי להיתרי בניה

המרכז הארצי להיתרי בניה

חברתנו מובילה את תחום היתרי הבנייה והאישורים כבר במשך 11+ שנים וגאה להיות המובילה בתחום.

צוות המומחים שלנו כולל אדריכלים מעולים ואנשי מקצוע מהשורה הראשונה אחד הדברים הקשים ביותר בפרויקט בניה הוא קבלת היתרים ואישורים , ולכן אנחנו כאן כדי ללוות אתכם בכל התהליך ולדאוג שתקבלו את ההיתרים הנחוצים בהקדם האפשרי.

אנו מאמינים במהירות , יעילות , מקצועיות והקפדה על שירות אדיב ואיכותי.

אצלנו במרכז הארצי להיתרי בניה הכל פשוט קל יותר ! שמחים לשרת אותכם כבר למעלה מעשור ומחכים לכם בפרויקט הבא.

לקבלת פרטים או הצעות מחיר
צרו קשר והשאירו פרטים