היתר בנייה מעולם לא היו קלים יתר ! חוסכים לך את הבירוקרטיה !

בניה קלה אישוריםבניה קלה, היא שיטת בניה שאינה  כוללת שימוש בחומרי בנייה כמו בבניה הקונבנציונאלית כגון בלוקים, טיח או בטון. מבנה הבנוי בשיטת הבניה הקלה, בנוי מלוחות מוכנים על קונסטרוקציה מפלדה או מעץ. מדובר על אפשרות משתלמת, חסכונית ובטיחותית יותר, היות וצפויות רעידות אדמה בישראל. השיטה של הבניה הקלה, נפוצה בארה"ב  ובקנדה, אירופה, אוסטרליה והמזרח הרחוק. יש לציין כי יש לדאוג עבור בניה קלה אישורים. למש/ל אם בונים מבנה בבנייה קלה, או הריסה של מבנה, שינוי בשלד של המבנה וכדומה, יש להוציא את האישורים הנדרשים לבניה הקלה.

גם תוספת למבנה שנבנה באמצעות בניה קלה, יש לברר לגבי בניה קלה אישורים. אם מבצעים שינוי ייעוד הנכס, גם כאן יש לקבל בניה קלה אישורים, למשל בית שהפך לגן ילדים, צימר משרד וכדומה. גם כאשר מעוניינים להוסיף חניה, הגדלה של החצר, מה שחורג מהשטח הקיים, יש לדאוג לאישורים מתאימים. יש להגיש לוועדה המקומית את התוכנית של הבניה, הכוללת את מס' הקומות, תוכניות מאושרות, קווי בניין, שטחים עיקריים ושטחי שירות, הפקעות, תכניות הנמצאות בהליכים וגובה. ישנם גם בניה קלה אישורים שנמצאים תחת עבודה מצומצמת.  הכוונה היא לעבודות בניה קלות שלא גורמים לשינוי קיצוני במרה המבנה. למשל בנייה של מתקני פסולת ופינוי אשפה, סגירה של מרפסת באמצעות פאנלים מבודדים, תריסים או זכוכית , סגירת חורף, גדר שיפור תנאי הגישה לבית ופרגולה חדשה שאינה כוללת קירות.

האם קיים הבדל בין אישורים לבניה קונבנציונאלית לבין  בניה קלה אישורים?

התשובה היא, כי אין הבדל משמעותי בין בניה קלה אישורים, לבין אישורים לבניה קונבנציונאלית.למעשה ההבדל הקטן היחידי בין אישורים לבניה קלה לבין אישורים בשיטת הבניה המסורתית  הו איסוף פסולת וכיבוי אש. בגלל שהבניה הקלה היא נקייה,בהיתר בניה קלה,לא  יופיע סעיף שבו יש לדאוג לפינוי הפסולת לאתר מורשה, גם נושא כיבוי האש   יופיע אך יחד עם זאת יופיע נושא כיבוי האש, היות ולא כל חומרי הבניה בבניה הקלה הם בעלי תו תקן נגד אש. זו הסיבה, כי יש צורך להמציא תו תקן לחומרים אשר בהם משתמשים לצרכי הבניה הקלה.

יש לזכור, כי בניה קלה ללא היתר בניה, מהווה עבירה על החוק ולכן יש לקרוא את תקנות הבניה (עבודות ומבנים הפטורים מהיתר) התשע"ד 2014.  לדוגמא, אם בבית אשר נבנה בבניה קונבנציונאלית, מעוניינים להוסיף תוספת בניה, יש להגיש בקשה עבור בניה קלה. ישנם שלבים למי שמעוניין להשיג בניה קלה אשורים, למשל יש להצטייד בכל המידע שמיוחס לנכס, או לשטח שעליו הנכם מעוניינים לבנות. יש להגיש את הבקשה לוועדה המקומית לתכנון ובניה, כך שהמידע יצטרך להכיל את שטח הנכס, מי בעלי הזכויות בו, מפות של הנכס וכדומה. את הבקשה יש להכין עם כל המידע שיהיה יסודי ומקיף ככל שניתן. יש לצרף כמובן את תכנית הבניה, את כלל האישורים של רישום הזכויות, השרטוטים, המפות והחתימות של השכנים.

 

היתר בניה קלה במסלול מקוצר

לפני שנכנס תיקון חוק היתר בניה קלה לתוקף, אנשים היו צריכים להמתין חודשים, אך היום, ניתן יהיה להגיש בקשה מקוונת, אשר מתקצרת באופן משמעותי מההליך הרגיל של בניה קלה אישורים. ההליך אורך כמה שבועות, כשאר במהלכו, הוועדה המקומית לתכנון ובניה, תבקש מסמכים נוספים ואישורים, כמו אישור מהנדס לגבי חוזק תוספת הבניה, חתימות שכנים וכדומה. רשות הרישוי תתחייב להחזיר תשובה למבקש בתוך פרק זמן קבוע, אך אם לא תקבלו תשובה, סימן שהבקשה מאושרת באופן אוטומטי. בכל מקרה מומלץ לבדוק את התשובה.

יש לציין, כי הליך רישוי מקוצר לבנייה קלה, מתאים רק במקרים שהבנייה לא גורמת להפרעה והשינוי או הבניה כאמור לא גורמת לשינוי משמעותי בחזית המבנה. הוספה של ממ"ד, או סגירת מרפסת קיימת, תוספת בניה של עד 25 מ"ר, בניה על הגג, תוספת חלון וכדומה. ישנם אנשים שבנו תוספת וביקשו עליה היתר בניה קלה, על מנת שלא תהיינה להם בעיות מול החוק. תוכלו לקצר את התהליך, באמצעות אדריכל ומהנדס בניין, המתמחה בכל הנושא של בניה קלה אישורים, כך שבאמצעות ההיכרות המעמיקה שלו עם הרשויות, תוכלו לקבל את האישור המיוחל.

השלב הבא של הגשת בניה קלה אישורים

כאשר הבקשה תהיה מוכנה יש להגיש אותה כאמור לוועדה המקומית לתכנון ובניה, אך שימו לב כי הבקשה תכיל את כל המסמכים הדרושים, היו ואם יחסרו מסמכים נוספים, הבקשה תתעכב. הבקשה חייבת להיערך באמצעות אדריכל בניין, מהנדס או הנדסאי בניין. התיק יעבור בדיקה, תבוצע הערכת האגרה ויש לשלם 20% מכלל סכום האגרה הנדרשת למתן בניה קלה . לאחר שמהנדס הוועדה לתכנון ובניה, יאשר את הבקשה, הבקשה תוחזר לדיון נוסף לוועדה לתכנון ובניה. עליכם לקחת בחשבון, כי לכל רשות מקומית, קיימים תנאים אחרים לאישור היתר בניה. התשובה תינתן תוך 45 יום במסלול מקוצר ו-90 ימים במסלול הרגיל. קיימות 3 אופציות לתשובות הוועדה, הראשונה היא אישור הבקשה, השנייה היא סירוב לבקשה והשלישית, אישור הבקשה תוך הצבת תנאים.

אם הבקשה עבור בניה קלה אישורים תאושר, יש לשלם אגרות והיטלים שונים, להשלים עוד מסמכים וכדומה. יש לשים לב, כי קיים תוקף  של בניה קלה שהוא 3 שנים מיום אישור הבקשה. במידה והבניה אורכת זמן רב יותר מאשר 3 שנים, יש להאריך את תוקפה של הבקשה בוועדה לתכנון ובניה באזורכם. כאשר מאריכים את התוקף של בניה קלה , יש לציין מה הסיבה להארכת התוקף. כמו כן, יש לציין מה הושלם עד כה, מה הצפי לסיום הבניה ועוד. הבקשה תועבר לוועדה, אשר תצטרך לבחון את הארכת התוקף.

אז מה היה לנו בכתבה:

המרכז הארצי להיתרי בניה

המרכז הארצי להיתרי בניה

חברתנו מובילה את תחום היתרי הבנייה והאישורים כבר במשך 11+ שנים וגאה להיות המובילה בתחום.

צוות המומחים שלנו כולל אדריכלים מעולים ואנשי מקצוע מהשורה הראשונה אחד הדברים הקשים ביותר בפרויקט בניה הוא קבלת היתרים ואישורים , ולכן אנחנו כאן כדי ללוות אתכם בכל התהליך ולדאוג שתקבלו את ההיתרים הנחוצים בהקדם האפשרי.

אנו מאמינים במהירות , יעילות , מקצועיות והקפדה על שירות אדיב ואיכותי.

אצלנו במרכז הארצי להיתרי בניה הכל פשוט קל יותר ! שמחים לשרת אותכם כבר למעלה מעשור ומחכים לכם בפרויקט הבא.

מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!