היתר בניה ללא הסכמת שכנים

היתר בנייה מעולם לא היו קלים יתר ! חוסכים לך את הבירוקרטיה !

מרכיב מפתח בכל דיון על בקשה לקבלת היתר בניה הוא הסכמת השכנים. נשאלת השאלה, אם כן, האם אפשר לקבל היתר בניה ללא הסכמת שכנים. האם כדי לבצע שינוי מבני בבית שלכם, אתם צריכים לקבל הסכמה מכל השכנים המקיפים אתכם? האם מספיק שכן אחד שיתנגד בכדי לבטל את היכולת שלכם לבצע את השינויים המבניים עליהם חלמתם? מה עושים כשאין הסכמה שכנים והאם יש דרך להתמודד עם המצב? את כל התשובות לכל השאלות תוכלו למצוא ממש כאן בשורות הבאות.

אז האם ניתן לקבל היתר בניה ללא הסכמת שכנים?מרכיב מפתח בכל דיון על בקשה לקבלת היתר בניה הוא הסכמת השכנים. נשאלת השאלה, אם כן, האם אפשר לקבל היתר בניה ללא הסכמת שכנים.

נתחיל מיד בתשובה – לא. חלק מרכזי בבחינת כל בקשה לקבלת היתר בניה היא בחינת הסכמת השכנים ואם השכנים אינם נותנים את הסכמתם לשינויים המבניים שאתם רוצים לבצע, לא יאושר לכם ההיתר. הסיבה לכך היא מאוד ברורה – היתרי בניה נועדו לסייע לרשות המקומית לשמר את מדיניות התכנון והבנייה שלה למען ציבור התושבים שלה. למעשה, תושבי היישוב הם אלו שעליהם בא להגן הכלי שנקרא היתר בניה. אם אדם כלשהו רוצה לבצע פעולת בניה שפוגעת בתושבים אחרים, מן הסתם לא ניתן יהיה להעניק לו היתר בניה באופן שנוגד את כל מהות ההיתר ככלי תכנוני. בשורה התחתונה, אם אתם רוצים לקבל היתר בניה, יהיה עליכם לקבל את הסכמת השכנים לפעולות הבנייה שאותן אתם רוצים לבצע.

האם נדרשת הסכמה של כל השכנים?אז האם ניתן לקבל היתר בניה ללא הסכמת שכנים? נתחיל מיד בתשובה – לא. חלק מרכזי בבחינת כל בקשה לקבלת היתר בניה היא בחינת הסכמת השכנים ואם השכנים אינם נותנים את הסכמתם לשינויים המבניים שאתם רוצים לבצע

ובכן, על פי החוק היבש התשובה היא כן. יחד עם זאת, כדי לא להפוך את הסכמת השכנים לכוח בלתי מוגבל, נוהגות הרשויות המקומיות לאשר בקשות להיתר בניה גם כשקיימת הסכמה של 75% מהשכנים הרלוונטיים בלבד. יחד עם זאת, יחסי שכנות הם יחסים שיש בהם דינמיקה מאוד ייחודית. לעיתים יכול שכן אחד שמתנגד להליך הבנייה להשפיע על שכנים נוספים ולהניע גל של התנגדות, כך שגם הסכמה שקיבלתם קודם לכן תהפוך בסופו של דבר להתנגדות. על כן, מומלץ מאוד לפעול מול כלל השכנים ולנסות להסדיר את העניין דווקא מול אלה שמתנגדים למהלך. איך עושים את זה זאת כבר שאלה אחרת ואי אפשר להתעלם מהעובדה שבמקרים רבים מדובר פה באגו ובשיקולים זרים. עובדה זו צריכה לעמוד לנגד עיניכם כאשר אתם מתנהלים מול השכנים תוך שאתם מוודאים שאתם מגיעים ממקום של הבנה וניסיון אמיתי לפתור את מה שמפריע ולא בניסיון לפעול בכוחניות או להשאיר את צרכי הצד השני ללא מענה. אם בסופו של דבר לא הצלחתם להשיג את ההסכמה הנדרשת, קרי הסכמת שכנים בהיקף של לפחות 75% מהשכנים, יהיה עליכם לגנוז את חלום הבנייה שלכם, כואב ככל שזה נשמע.

האם התערבות של גורם מקצועי יכולה לסייע?שה לראות את אחד הצדדים מוותר וכאן בדיוק יכול לבוא לסיוע גורם חיצוני שמתמחה במצבים של הצורך בקבלת היתר בניה ללא הסכמת שכנים.

למעשה, לא רק שהתשובה היא כן, אלא שבמרבית המקרים הדרך להתמודד עם התנגדות שכנים היא בסיוע גורם חיצוני. כפי שאמרנו קודם לכן, יחסי שכנות הם יחסים בעלי דינמיקה מאוד ייחודית שמעורב בה לא מעט אגו ואולי גם קנאה, אבל לרוב מדובר בחשש אמיתי מפני השפעת הבנייה על איכות חייהם של השכנים. לשכנים מצד אחד קשה לוותר על עמדותיהם לגבי למשל גובה הבית שיעמוד מול חלון ביתם ולכם, מן הצד השני, קשה לוותר על הבית שאותו חלמתם לבנות בגובה שבו חלמתם לבנות אותו. במצב זה של הדברים, קשה לראות את אחד הצדדים מוותר וכאן בדיוק יכול לבוא לסיוע גורם חיצוני שמתמחה במצבים של הצורך בקבלת היתר בניה ללא הסכמת שכנים. גורם חיצוני כזה, בתנאי שהוא מקובל על שני הצדדים, יכול בהחלט לבחון את הטענות של כל צד ולסייע למצוא את עמק השווה. היזהרו מפני גיוס גורם חיצוני מבלי שהתייעצתם על כך עם השכנים עצמם, שכן גורם חיצוני שמייצג אתכם באופן חד צדדי, ייתפס כאילו הוא אתם עצמכם ולא יהיה בכך כל תועלת.

באיזה שלב נדרשת הסכמת השכנים?. גם אם לא צירפתם אישורים כאלה, מאחר ולא ניתן לקבל היתר בניה ללא הסכמת שכנים, תפנה הוועדה בעצמה אל השכנים

ובכן, כבר בהגשת הבקשה לקבלת היתר בניה, לצד תכנית הבנייה, נסח הטאבו וטופס הבקשה עצמו, יש לצרף גם את אישורי השכנים למהלך. גם אם לא צירפתם אישורים כאלה, מאחר ולא ניתן לקבל היתר בניה ללא הסכמת שכנים, תפנה הוועדה בעצמה אל השכנים או תנחה אתכם להוציא את האישורים בעצמכם. שימו לב שאם הוועדה מבצעת את הפעולות בעצמה, היא יכולה לגבות מכם אגרה בגין העבודה שהיא מבצעת עבורכם. בפועל, השגת הסכמת השכנים היא אחריותו של מבקש ההיתר ואת האישורים הללו יש להגיש כבר במסגרת בקשת ההיתר. ככל שתקדימו לטפל בסוגיה של הסכמת השכנים, כך תוכל הוועדה גם לזוז מהר יותר עם הדיון בבקשתכם ולתת לכם את התשובה המיוחלת בתוך זמן קצר יותר.

האם יש מקום לפנייה לבית המשפט?היתר בניה ללא הסכמת שכנים הוא אכן סוגיה מעט מורכבת, אבל זהו חלק מהחיים בתוך חברה ולא על אי בודד.

ובכן, במקרים מסוימים אכן יש מקום לפנות לבית המשפט. מקרים אלה הם מקרים בהם ברור ואולי אף יש ראיות לכך, שהשכנים המתנגדים, עושים זאת כנקמה אישית או משיקולים שאינם מן העניין. ישנם מקרים בהם השכנים מבקשים להתנות את מתן ההיתר לכם במתן היתר גם להם ובמקרים רבים הרשות המקומית אכן נעתרת לכך. אם אתם מרגישים שנעשה לכם עוול, אתם בהחלט יכולים לפנות לבית המשפט ולהציג את הדברים, אם כי עליכם לקחת בחשבון שבמידה ופעולות הבנייה שאותן אתם מבקשים לבצע הן אכן בעלות השפעה פוטנציאלית משמעותית על איכות חייהם של השכנים, יהיה קשה לבית המשפט להתעלם מכך, גם אם לטענתכם ואולי אף בפועל, ההתנגדות נעשית משיקולים אישיים שלא מן העניין. היתר בניה ללא הסכמת שכנים הוא אכן סוגיה מעט מורכבת, אבל זהו חלק מהחיים בתוך חברה ולא על אי בודד.

לקבלת פרטים חייגו או השאירו פרטים
אז מה היה לנו בכתבה:
המרכז הארצי להיתרי בניה
המרכז הארצי להיתרי בניה

חברתנו מובילה את תחום היתרי הבנייה והאישורים כבר במשך 11+ שנים וגאה להיות המובילה בתחום.

צוות המומחים שלנו כולל אדריכלים מעולים ואנשי מקצוע מהשורה הראשונה אחד הדברים הקשים ביותר בפרויקט בניה הוא קבלת היתרים ואישורים , ולכן אנחנו כאן כדי ללוות אתכם בכל התהליך ולדאוג שתקבלו את ההיתרים הנחוצים בהקדם האפשרי.

אנו מאמינים במהירות , יעילות , מקצועיות והקפדה על שירות אדיב ואיכותי.

אצלנו במרכז הארצי להיתרי בניה הכל פשוט קל יותר ! שמחים לשרת אותכם כבר למעלה מעשור ומחכים לכם בפרויקט הבא.

073-3748080
מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!