היתר בנייה מעולם לא היו קלים יתר ! חוסכים לך את הבירוקרטיה !

הארכת תוקף היתר בניהמתכננים להגדיל את שטח המרפסת בביתכם? נוסף לחיפוש אחר בעל מקצוע מתאים לעבודה ואדריכל שיבצע את תוכנית הבניה, עליכם להוציא לכך גם היתר בניה מתאים מהרשות המקומית בה אתם מתגוררים. גם אם מדובר על בית שנמצא בשטח פרטי והגדלת המרפסת נעשית בתוך שטח הקרקע של בעל הנכס, כל שינוי שכזה מחייב קבלת אישור רשמי לכך כדי לוודא שעבודות הבניה לא יפלשו לשטח קרקע ציבורי או של בעל נכס אחר.

גם לאחר קבלת היתר הבניה הנדרש יש לזכור כי מדובר באישור תחום בזמן, כך שחבל לבזבז זמן יקר ולהתחיל עם עבודות הבנייה/שיפוץ מיד כשההיתר מתקבל. כדי להבין על איזה תקופת זמן מדובר והאם יש אפשרות להאריך אותה, ריכזנו במאמר הנוכחי את כל המידע שצריך לדעת על תוקף היתר בניה.

מה חשוב לדעת על היתרי בניה?

היתרי בניה מהווים רישיונות בניה עבור אנשים פרטיים, יזמים ובעלי עסקים שמעוניינים להקים מבנים חדשים או לבצע שיפוץ ושדרוג של מבנה קיים. היתרים אלו נדרשים כאשר מדובר על שינוי מבני חיצוני כמו בניית מרפסות, חניות מקורות, מחסנים, מרתפים, מבנים זמניים וגם הרחבה של מבנה קיים.

ביצוע העבודות בשטח יכול להתחיל רק לאחר קבלת היתר הבניה, כאשר על בעלי הנכס/יזמים לסיים את עבודות הבנייה תוך תקופת זמן מסוימת שמוגדרת בהיתר הבניה. במקרה שהעבודות לא מצליחות להסתיים בתקופת זמן זו, קיימת אפשרות להגיש בקשה עבור הארכת תוקף היתר בניה.

מהו התוקף שניתן להיתרי בניה?

היתרי בניה מעניקים לבעלי נכסים תקופת זמן של שלוש שנים לביצוע עבודות הבניה הנדרשות, כאשר בתום תקופת הזמן הזו ההיתר כבר אינו תקף ולכן לא מאפשר לבצע כל עבודות בניה נוספות. לרוב תקופת זמן זו מספיקה בהחלט עבור ביצוע של מרבית עבודות הבניה, גם כאשר מדובר על הקמה מאפס של מבנה חדש, אך יש לא מעט מקרים של עיכובים ודחיות בתהליכי הבניה שעוברים את טווח תקופת הזמן של היתר הבניה.

במקרים כאלו הרשויות המקומיות מאפשרות ליזמים ובעלי נכסים לקבל הארכת זמן לתוקף היתר הבניה שהם מחזיקים, כך שתהליך הבניה יסתיים בצורה מלאה ויאפשר אכלוס של המבנה כמתוכנן.

מה המטרה בקביעת תוקף להיתר בניה?

הרעיון שעומד מאחורי מתן תוקף להיתרי בניה הוא פשוט, כיוון שכך אנשים שמקבלים אישור לבנות יעשו זאת באופן מידי ללא דחיות רבות ומיותרות שעשויות לעכב פרויקטים אחרים של בניה. הודות לכך יכול להתרחש תהליך הדרגתי ונכון של בניה חדשה באזורים ושטחים ייעודיים, מבלי שייווצרו בעיות ואי הסכמות מצד היזמים וגם מצד השכנים הסמוכים לפרויקט הבניה העתידי.

נוסף לכך, במקביל למתן תוקף זמן קבוע להיתר הבניה, הועדה המקומית לתכנון ובניה של הרשות המקומית מציבה ליזמים ובעלי נכסים טווח זמן של שנה להתחיל בפרויקט, כשלאחר תקופת זמן זו היתר הבנייה מתבטל ויש להוציא היתר בניה חדש.

הארכת תוקף היתר בניה – האם זה אפשרי וכיצד?

כאמור, קיימים הרבה מאוד מקרים שפרויקט בניה לא מסתיים לאחר תקופת זמן של שלוש שנים, שהוא זמן פקיעת התוקף של היתר בניה, ולכן הועדה המקומית מאפשרת לבצע הארכה של תוקף ההיתר כדי להספיק לסיים את עבודות הבנייה כמתוכנן. את הבקשה להארכת תוקף היתר בניה יש להגיש לוועדה המקומית לתכנון ובניה, שזו למעשה הוועדה שנתנה מלכתחילה את היתר הבניה הראשוני.

תהליך אישור הערכת תוקף היתר בניה תלוי בבדיקות ומצבים שונים, כאשר הוועדה מעוניינת לדעת מהן הסיבות לבקשת הארכת התוקף ואילו עבודות בוצעו בפועל עד לשלב הנוכחי. 

בכמה ניתן להאריך את תוקף היתר הבניה?

כאשר עבודות הבנייה לא מתנהלות כמתוכנן ויש עיכובים בתהליך, ניתן להגיש בקשה לקבלת הארכת תוקף היתר בניה מול הוועדה המקומית. הארכת התוקף יכולה להיות לתקופה של שלוש שנים נוספות, שזוהי תקופת זמן כוללת של שש שנים מרגע קבלת ההיתר הראשוני והתחלת ביצוע העבודות. אם הארכת זמן זו איננה מספיקה גם היא, ניתן יהיה להגיש בקשה שנייה להארכת זמן של תוקף הבניה שגם היא תסתכם בשלוש שנים נוספות.

בשורה התחתונה אפשר לומר כי תהליך הארכת תוקף היתר בניה יכול להיעשות באופן הדרגתי בשתי הזדמנויות שונות, כאשר כל תקופת הארכה מקנה שלוש שנים נוספות לסיום עבודות הבניה. כך למעשה מדובר על תשע שנים (3 שנים להיתר ראשוני + 6 שנים לשתי הארכות התוקף) מקסימליות בהן יזמים ובעלי נכסים יכולים תוקף להיתר הבניה.

כיצד מגישים בקשה להארכת תוקף היתר בניה?

כפי שצוין קודם, את תהליך הבקשה להארכת תוקף היתר בניה מבצעים מול הוועדה המקומית לתכנון ובניה של הרשות המקומית. לשם כך יש להגיש לוועדה את טפסי הבקשה להארכת ההיתר, בצירוף מסמכים המפרטים את סיבות הארכה, תוכנית הבניה שמפרטת את תהליכי הבניה שבוצעו עד לנקודת בקשת הארכה, תקופת הזמן הצפויה לסיום העבודות וכו'.

אז מה היה לנו בכתבה:

המרכז הארצי להיתרי בניה

המרכז הארצי להיתרי בניה

חברתנו מובילה את תחום היתרי הבנייה והאישורים כבר במשך 11+ שנים וגאה להיות המובילה בתחום.

צוות המומחים שלנו כולל אדריכלים מעולים ואנשי מקצוע מהשורה הראשונה אחד הדברים הקשים ביותר בפרויקט בניה הוא קבלת היתרים ואישורים , ולכן אנחנו כאן כדי ללוות אתכם בכל התהליך ולדאוג שתקבלו את ההיתרים הנחוצים בהקדם האפשרי.

אנו מאמינים במהירות , יעילות , מקצועיות והקפדה על שירות אדיב ואיכותי.

אצלנו במרכז הארצי להיתרי בניה הכל פשוט קל יותר ! שמחים לשרת אותכם כבר למעלה מעשור ומחכים לכם בפרויקט הבא.

מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!