היתר בנייה מעולם לא היו קלים יתר ! חוסכים לך את הבירוקרטיה !

התהליך של הגשת בקשה לקבלת היתר בניה וגם קבלתו בסופו של דבר הוא תהליך שיכול להימשך מספר חודשים ויכול לספק לכם קצת תעסוקה, אבל בסופו של דבר מדובר בתהליך מובנה וברור. אם תקפידו לנהל את התהליך בצורה נכונה ולפי הספר, זה אמנם לא ישפיע על ההסתברות לקבלת ההיתר, אבל זה בהחלט יכול לקצר את פרק הזמן שיחלוף ממעמד הגשת הבקשה ועד קבלת תגובת הוועדה הבוחנת. אז איך נראה תהליך הוצאת היתר בניה ועל מה חשוב להקפיד לכל אורכו? על כך תוכלו לקרוא ממש כאן בשורות הבאות.

תהליך הכנת הבקשה לקבלת היתר בניהאז איך נראה תהליך הוצאת היתר בניה ועל מה חשוב להקפיד לכל אורכו? על כך תוכלו לקרוא ממש כאן בשורות הבאות.

כל תהליך הוצאת היתר בניה מתחיל בשלב של הגשת הבקשה. אלא שתהליך הגשת הבקשה מתחיל עוד הרבה לפני שמגישים אותה בפועל. על מנת להבטיח שהוועדה תוכל לדון בבקשתכם וגם תוכל להשיב לכם במינימום זמן, חשוב מאוד להכין את הבקשה לפי הספר. לפי הספר זה אומר איסוף של כל המסמכים והאישורים הנדרשים, וידוא כי כל החומרים הנדרשים נמצאים בתיק הבקשה ורק לאחר מכן הגשתה לוועדה. אי הקפדה על הכנה זו תגרור התכתבויות פינג פונג בינכם ובין הוועדה במשך שבועות וחודשים, רק כדי להשלים את כל המסמכים הנדרשים לפני שיתחיל בכלל הדיון בבקשה.

אז מהם המסמכים הנדרשים במסגרת תהליך הוצאת היתר בניה? את הפירוט המלא (לא ארוך במיוחד) תוכלו לקבל ממשרד הבינויכל תהליך הוצאת היתר בניה מתחיל בשלב של הגשת הבקשה. אלא שתהליך הגשת הבקשה מתחיל עוד הרבה לפני שמגישים אותה בפועל. ברשות המקומית שבתחומה מבוצעת עבודת הבנייה (בדרך כלל אפשר למצוא באתר האינטרנט של הרשות המקומית), אבל בגדול, ישנם ארבעה מסמכים קריטיים, שחייבים להיות מצורפים לבקשה על מנת שניתן יהיה להתחיל לדון בה:

תכנית בניה חתומה על ידי קונסטרוקטור – היתר בניה לא ניתן כצ'ק פתוח לבעל הזכויות בנכס, אלא כהיתר מוגבל ומגודר עבור עבודות הבנייה הנדרשות. כדי שהוועדה תוכל לבחון את בקשתכם, עליכם לספר לה מהם הפעולות והשינויים המבניים שאתם רוצים לבצע והדרך לעשות זאת היא באמצעות הגשת תכנית בנייה. את תכנית הבנייה יש לגבש בסיוע אדריכל ועל התכנית להיות חתומה לאחר מכן על ידי קונסטרוקטור שמאשר אותה. ללא מסמך זה לא ניתן יהיה לדון בבקשה שלכם. יחד עם זאת, ראוי לציין שישנם מקרים בהם נדרשת לא יותר מסקיצה עם מידות ופרטים נוספים ואין צורך בתכנית בנייה אדריכלית, בעיקר כאשר מדובר בפעולות בנייה פשוטות כמו הקמת גדר, פתיחת חלון בחזית המבנה וכן הלאה.

נסח טאבו – נסח הטאבו הוא המסמך הרשמי והחוקי שמעיד על זהותו של הנכס וזהותם של בעליו. בנסח הטאבו מפורטים נתונים לגביהגוש והחלקה שבהם ממוקם הנכס. פרטים אלה מהווים תנאי הכרחי להזנקת תהליך הוצאת היתר בניה ולכן יש להוציא את נסח הטאבו ממשרדי המרשם במשרד המשפטים ולצרף לתיק המסמכים של הבקשה. הבעלים בנכס, היקף הזכויות וחשוב מכל, הגוש והחלקה שבהם ממוקם הנכס. פרטים אלה מהווים תנאי הכרחי להזנקת תהליך הוצאת היתר בניה ולכן יש להוציא את נסח הטאבו ממשרדי המרשם במשרד המשפטים ולצרף לתיק המסמכים של הבקשה.

טופס בקשה – מן הסתם, אל הבקשה לקבלת היתר בניה יש לצורף טופס בקשה מסודר ואת הטופס הזה תוכלו למצוא בדרך כלל באתר האינטרנט של הרשות המקומית. את הטופס יש למלא בצורה מלאה, ברורה, ללא סתירות וכמובן לחתום עליו בסופו. הטופס צריך להיות חתום, דרך אגב, על ידי בעל הזכויות בנכס ולא על ידי האדריכל, הקבלן או כל אדם אחר.

אישורי שכנים – מסמך קריטי נוסף שעליכם לצרף לבקשה בכל תהליך הוצאת היתר בניה הוא אישורי שכנים. כל עוד הוועדה לא וידאה כי השכנים אינם מתנגדים למהלך הבנייה שאתם רוצים להוציא אל הפועל, היא לא תוכל לאשר לכם את היתר הבניה. ככלל, נדרשת הסכמה של 75% מהשכנים אך לא פחות מכך. אם לא תגישו את האישורים במעמד הבקשה, הוועדה תפנה אליכם בבקשה להשיג את האישורים ועד אז לא ניתן יהיה להתחיל בדיון בבקשה. מאחר וההתנהלות מול השכנים יכולה לעיתים להימשך שבועות וחודשים עד שמקבלים את ההסכמה הנדרשת, כדאי להתחיל עם הדברים מראש ולהיות מוכנים כבר במעמד הכנת הבקשה.

אישורי שכנים – מסמך קריטי נוסף שעליכם לצרף לבקשה בכל תהליך הוצאת היתר בניה הוא אישורי שכנים.

תהליך הדיון בבקשה ומתן היתר בניה

בהנחה שהגשתם את כל המסמכים הנדרשים במסגרת הבקשה לקבלת היתר בניה, כעת יכולה הוועדה המקומית לתכנון ובניה לדון בבקשה שלכם. הוועדה תבחן את כל המסמכים, מהנדס הוועדה יחשב את היקף ההשבחה ויגזור מכך את היטל ההשבחה שיהיה עליכם לשלם כתנאי לקבלת ההיתר ולאחר שהדיון יסתיים, תימסר לכם התשובה. במסלול הרגיל, זה אמור לקחת עד 90 יום ובמסלול המקוצר עד 45 יום, אם כי לרוב זה נמשך בין חצי שנה לשנה ולא בגלל התנהלות לקויה של הוועדה, אלא דווקא בגלל ליקויים בהגשת הבקשה מצד המבקש.

בתום תהליך הוצאת היתר בניה, תגובת הוועדה יכולה להיות שלילית וזה אומר שלא אושרה בקשתכם להיתר בניה, אם כי יש לכם את הזכות לערער על ההחלטה. תגובה חיובית מותנית משמעותה שהיתר הבניה אושר לכם אך בתנאים מסוימים שיפורטו בתגובת הוועדה (למשל הנמכת המבנה, שינוי גוון, שינוי חומר גלם וכן הלאה). לבסוף, תשובה חיובית משמעותה שאושר לכם היתר בניה עבור תכנית הבנייה שהגשתם. בכל מקרה, אין לחרוג מתכנית הבנייה שעבורה ניתן היתר בניה. היתר הבניה, כפי שאמרנו קודם לכן, הוא אינו צ'ק פתוח לבצע כל שינוי מבני, אלא היתר לבצע את הפעולות המבניות שפורטו במסגרת תכנית הבנייה שהוגשה בבקשה להיתר.

כדי לוודא שאתם עוברים את התהליך הכי מהר והכי קל שאפשר, מומלץ מאוד להסתייע באיש מקצוע שיודע היטב איך לנהל תהליך הוצאת היתר בניה, יכול להכין אתכם כבר למעמד הגשת הבקשה ויכול לנהל את כל ההתקשרות מול הוועדה לאחר מכן, בכדי להבטיח תהליך כמה שיותר יעיל וכמה שיותר קצר בזמן.

אז מה היה לנו בכתבה:

המרכז הארצי להיתרי בניה

המרכז הארצי להיתרי בניה

חברתנו מובילה את תחום היתרי הבנייה והאישורים כבר במשך 11+ שנים וגאה להיות המובילה בתחום.

צוות המומחים שלנו כולל אדריכלים מעולים ואנשי מקצוע מהשורה הראשונה אחד הדברים הקשים ביותר בפרויקט בניה הוא קבלת היתרים ואישורים , ולכן אנחנו כאן כדי ללוות אתכם בכל התהליך ולדאוג שתקבלו את ההיתרים הנחוצים בהקדם האפשרי.

אנו מאמינים במהירות , יעילות , מקצועיות והקפדה על שירות אדיב ואיכותי.

אצלנו במרכז הארצי להיתרי בניה הכל פשוט קל יותר ! שמחים לשרת אותכם כבר למעלה מעשור ומחכים לכם בפרויקט הבא.

מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!