היתר בנייה מעולם לא היו קלים יתר ! חוסכים לך את הבירוקרטיה !

עלות היתר בניה בדיעבדכבר יותר משני עשורים שאתם מתגוררים בבית פרטי במושב, וכעת שהילדים גדלו ועזבו את הבית החלטתם למכור את הבית הגדול ולעבור לבית קטן בלב העיר. המבנה והשטח ששייכים לכם עשויים להכניס לכיסכם רווחים נאים ביותר לאחר מכירת הבית, אך מה בנוגע למרתף הגדול שבניתם מתחת לעיניה של המועצה המקומית? האם תוכלו למכור את הבית עם המרתף ללא שאלות מיותרות מצד הקונים וכמובן המועצה?

כיוון שמדובר על חריגת בנייה שביצעתם מבלי שאף אחד הביא לכם אישור לכך, החששות שלכם מובנים. לכן במאמר הנוכחי נרחיב על כל הנושא של חריגות בנייה והאפשרות לקבלת אישור בדיעבד על חריגות כאלו, באמצעות טופס היתר בניה בדיעבד.

מהו היתר בניה בדיעבד?

מדובר על אישור המהווה היתר בניה לכל שינוי שנעשה במבנה קיים לאחר שהוא כבר בוצע. למעשה אפשר לומר כי מדובר על האפשרות להכשרת חריגות בנייה באמצעות רישיון בניה שניתן בדיעבד, כך שבעלי הנכס לא יעברו על החוק ויוכלו לקבל הכרה רשמית על השינוי שבוצע מבלי לשאת בסנקציות כבדות וחמורות כמו צווי הריסה או מאסרים.

מתי צריך להוציא היתר בניה בדיעבד?

בכל מקרה בו בוצע שינוי חיצוני במבנה, בין אם מדובר על מבנה פרטי, עסקי או מסחרי – יש לקבל על כך היתר מתאים מטעם הועדה המקומית האחראית על פיקוח הבניה באותה רשות מקומית. משרד הבינוי והשיכון מחייב כל בעל נכס להוציא היתר בניה רשמי בטרם הוא מתחיל בעבודות הבניה, וכך גם במקרה שעולה הצורך לבצע שינוי מסוים במבנה קיים.

לכן תהליך הוצאת היתר בניה בדיעבד מתייחס לכל מבנה שנבנה או נעשים בו שינויים ללא קבלת היתר מתאים לכך, כאשר אותו היתר המהווה רישיון בניה ניתן בדיעבד לאחר שהתחילו כבר עבודות הבניה או אפילו לאחר שהן הסתיימו והמבנה הוקם או שהשינוי בו בוצע בפועל.

לרוב היתרי בניה בדיעבד מוגשים לוועדה המקומית על ידי בעלי נכסים שביצעו שינוי בנכס בתום לב, ולכן רק בדיעבד הבינו כי אותו שינוי נעשה בצורה לא חוקית ומדובר על חריגת בנייה שיכולה לעלות להם בקנסות ואף צווי הריסה. אפשרות נוספת, שמתרחשת לא מעט פעמים, היא הצורך להוציא היתר בניה בדיעבד לאחר שחריגת הבניה בוצעה במזיד על ידי בעלי הנכס כדי לחמוק מהליך בירוקרטי ארוך. תשלום עבור תוכנית השינויים וכל סיבה אחרת שגרמה להם לבצע חריגת בניה האסורה על פי חוק.

מה המורכבות שיש בהוצאת היתרי בניה בדיעבד?

כבעל נכס מגיש לוועדה המקומית בקשה לקבלת היתר בניה בדיעבד, הוא למעשה מצהיר בפניה כי הוא ביצע עבירה על החוק בכך שגרם לחריגת בניה ולא קיבל את ההיתר המתאים לכך ממנה. למרות שמדובר על סוג של הודאה באשמה, כל רשות מקומית מעודדת בעלי נכסים לבצע מהלך שכזה בכדי שיוכלו להימנע מקבלת סנקציות קשות ומורכבות מאוד, וגם לאפשר להם לשמור על בטיחותם ובטיחותם השכנים שלהם באכלוס מבנה שקיבל רישיון בניה.

לכן גם אם חריגות הבניה שביצעתם בנכס שלכם היו במזיד ולא בתום לב, כדאי לעבור את התהליך המורכב להוצאת היתר בניה בדיעבד כדי להימנע מהליכים מורכבים עוד יותר, וכמובן גם להמשיך בשגרת החיים בצורה שקטה ובטוחה בלי חששות על הראש.

למה כדאי להוציא היתר בניה בדיעבד?

קבלת היתר בניה בדיעבד לא רק ייתן לכם ראש שקט, אלא גם יבטיח את בטיחותכם או בטיחותם של אלו המאכלסים את המבנה שיש בו חריגות בניה. בנוסף לכך, כשמחליטים להצהיר על חריגות הבניה ופועלים לקבלת היתר בדיעבד, רוב הסיכויים שהתהליך יסתיים בקנס כספי ללא קבלת צו  הריסה על החריגות שנעשו. תהליך קבלת היתר הבניה מאפשר למהנדסים מטעם הרשות המקומית לבחון את איכות ובטיחות המבנה, וכן לוודא כי הוא אינו חורג מתוכניות הבניה המאושרות ואין חריגה לשטח ציבורי או שטח של בעלי נכסים אחרים.

במידה ומתגלה כי חריגות הבניה נעשו בצורה שפוגעת בציבור או בנכסים אחרים, לרוב יוגשו צווי הריסה מיידיים אם החריגות התגלו לאחר בדיקת פתע של האגף לבניה של הרשות המקומית, או אפילו לאחר דיווח מהשכנים על החריגות והגעתם של פקחים כדי לבחון זאת מקרוב. מצד שני, חריגות שיתגלו במהלך הגשת בקשה לקבלת היתר בניה בדיעבד ידחו על ידי הועדה בנימוקים מפורטים, כאשר בעלי הנכס יוכלו לבצע תוכנית שינויים מותאמת על פי החלטות הועדה ולאחר מכן להגיש בקשה חדשה לקבלת ההיתר – מבלי לקבל צו הריסה שיחייב אותם להרוס לחלוטין את החריגות שנעשו במבנה.

עלות היתר בניה בדיעבד – כמה זה יעלה לכם?

אין ספק כי בכל מקרה של חריגת בניה יש להצהיר על כך בהקדם האפשרי לרשות המקומית, גם אם מדובר במהלך שיעלה לכם יותר כסף. עלות היתר בניה בדיעבד מסתכמת למעשה בעלות הזהה להוצאת היתר בניה סטנדרטי, כאשר לעלות הזו מתווסף גם המחיר של הכשרת החריגה שבוצעה בפועל – העשוי לנוע בין 8,000-60,000 ₪ בהתאם לכמות וסוג החריגות שנעשו.

אז מה היה לנו בכתבה:

המרכז הארצי להיתרי בניה

המרכז הארצי להיתרי בניה

חברתנו מובילה את תחום היתרי הבנייה והאישורים כבר במשך 11+ שנים וגאה להיות המובילה בתחום.

צוות המומחים שלנו כולל אדריכלים מעולים ואנשי מקצוע מהשורה הראשונה אחד הדברים הקשים ביותר בפרויקט בניה הוא קבלת היתרים ואישורים , ולכן אנחנו כאן כדי ללוות אתכם בכל התהליך ולדאוג שתקבלו את ההיתרים הנחוצים בהקדם האפשרי.

אנו מאמינים במהירות , יעילות , מקצועיות והקפדה על שירות אדיב ואיכותי.

אצלנו במרכז הארצי להיתרי בניה הכל פשוט קל יותר ! שמחים לשרת אותכם כבר למעלה מעשור ומחכים לכם בפרויקט הבא.

מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!