היתר בנייה מעולם לא היו קלים יתר ! חוסכים לך את הבירוקרטיה !

החלום הגדול שלכם עוד מעט עתיד להתגשם, לאחר שרכשתם חלקת שטח עליה יוקם בית פרטי מעוצב ומרווח. כמובן שמדובר בתהליך ארוך ולא פשוט כלל, אך יש לזכור כי תהליכי הבנייה אינם מתייחסים רק לעבודות הפיזיות שמתבצעות בשטח, אלא גם לתהליכים הבירוקרטיים שעליכם לעבור כדי לעבור בפועל להתגורר בבית החדש שרכשתם לעצמכם.

על מנת שתוכלו לאכלס את הנכס החדש, עליכם להחזיק באישורים הנדרשים לכך ביניהם קיימים שני טפסים מהותיים – טופס 4 וטופס 5. כדי להבין בצורה מקיפה יותר מה המשמעות של טפסים אלו, ומה ההבדל בין טופס 4 וטופס 5 ריכזנו בשורות הבאות את כל הדברים שצריך וכדאי לדעת.

מהו טופס 4?מה המשמעות של טפסים אלו, ומה ההבדל בין טופס 4 וטופס 5 ריכזנו בשורות הבאות את כל הדברים שצריך וכדאי לדעת.

טופס 4 זהו טופס רשמי המעניק לבעלי הנכס את האישור הדרוש לאכלוסו, ובלעדיו הדיירים/בעלי הקרקע לא יוכלו להיכנס לגור בו ולבצע את החיבורים הנדרשים למערכות השונות במבנה. את הטופס מנפיקה הרשות המקומית שעל שטחה הנכס נבנה, זאת לאחר מעבר של ועדת הבדיקה על כל המסמכים והאישורים שבעלי הנכס הציגו לה. הרשות המקומית יכולה לתת את האישור לאכלוס וחתימה על טופס 4 רק לאחר סיום הקמת המבנה, ולא לפני שהוקם השלד של המבנה.

מתי ולמה צריך להוציא טופס 4?

כיוון שטופס 4 הוא טופס הכרחי עבור כניסה ואכלוס של נכס, כל בעל נכס צריך להוציא אותו בחוק בין אם מדובר על מבנה לצרכי מגורים, מסחר, תעשייה או חקלאות. במקרה של פרויקט בנייה של בניין מגורים, תהליכי הגשת מסמכים לצורך הנפקת טופס 4 נמצאים באחריות הקבלן/יזם, ואילו פרויקט בנייה של בית פרטי מצריך מבעלי הנכס עצמם להשיג את האישור והטופס הרלוונטי.

הוצאת טופס 4 קשורה בתהליך של קבלת היתר בנייה, מכיוון שכך האחראיים על תכנון ובנייה ברשות המקומית יכולים לפקח על כל מבנה שמוקם בשטח הרשות. טופס זה מאפשר להעניק לכל רשות מקומית את המפרט המלא של כל מבנה, ולהבטיח כי הוא נבנה על פי התנאים שהוצבו לו מלכתחילה וכי אין כל חריגות בנייה. בנוסף, טופס 4 נועד גם כדי לוודא כי המבנה הוקם בצורה בטיחותית מבחינת המערכות שהוקמו בו כמו חשמל, גז, מים וכו'.

מהם התנאים הכלולים בהוצאת טופס 4?ההבדל בין טופס 4 וטופס 5 נמצא אולי בפרטים הקטנים, אך מדובר על הבדל מהותי שבלעדיו הדיירים אינם יכולים לאכלס את המבנה שנרכש.

ישנם מספר תנאים מחייבים עבור כל מחזיק נכס כדי לקבל טופס 4, ביניהם:

  • אישור מנציג כיבוי אש – הנכס שנבנה מוכרח לעמוד בכל תקנות הבטיחות בשעת שריפה, דבר שניתן לבדיקה ואישור באמצעות נציג מכיבוי אש.
  • אישור על בנייה על פי היתר – טופס 4 ניתן רק לאחר שכל שטח המבנה נבדק ונצא כי לא קיימות חריגות בנייה שאינן אושרו.
  • אישורים מבעלי מקצוע של הפרויקט – הרשות המקומית מבקשת מבעלי הנכס להציג הוכחות לביצוע עבודות בנייה על פי התקנות, אם מבחינת הקפדה על פינוי פסולת בניין לאתר הטמנה ייעודי, ביצוע עבודות חשמל במבנה רק על ידי חשמלאי מוסמך, אישור כי עבודות השלד בוצעו רק על ידי קבלן רשום בתחום וכו'.
  • אישור מחברת חשמל וטכנאי גז – כחלק מתנאי הנפקת טופס 4 נבדקים גם אישורים לתקינות ובטיחות מערכות שונות במבנה כמו חשמל, גז, מים וכו'.

מהו טופס 5?לעומת טופס 4, מדובר על טופס 5 המוכר גם בשם תעודת גמר, שזהו למעשה האישור/תעודה הסופיים שבעלי הנכס צריכים לקבל

עד כה הסברנו על המשמעות והחשיבות של טופס 4, כאשר קיים טופס נוסף ולא פחות חשוב הכרוך בתהליך קבלת האישור לאכלוס המבנה שהוקם. מדובר על טופס 5 המוכר גם בשם תעודת גמר, שזהו למעשה האישור/תעודה הסופיים שבעלי הנכס צריכים לקבל כדי לעבור באופן סופי להתגורר במבנה.

טופס זה מעיד כי כל עבודות הגמר של המבנה נעשו והסתיימו, וכן שלא קיימים חובות או תהליכים לא סגורים לפני אכלוס המבנה כמו תשלומי מים וחשמל שלא שולמו, חיבור גז לא מקצועי וכן שהתקיימו כל השינויים/תיקונים שבעלי הנכס היו צריכים לבצע לאחר קבלת טופס 4.

אז מה ההבדל בין טופס 4 וטופס 5?

ההבדל בין טופס 4 וטופס 5 נמצא אולי בפרטים הקטנים, אך מדובר על הבדל מהותי שבלעדיו הדיירים אינם יכולים לאכלס את המבנה שנרכש. למעשה, ללא קבלת טופס 4 לא ניתן יהיה לקבל טופס 5, כאשר את הגשת הבקשה לקבלת טופס 5 ניתן לעשות בתקופת זמן של שנה מרגע קבלת טופס 4.

אז מה היה לנו בכתבה:

המרכז הארצי להיתרי בניה

המרכז הארצי להיתרי בניה

חברתנו מובילה את תחום היתרי הבנייה והאישורים כבר במשך 11+ שנים וגאה להיות המובילה בתחום.

צוות המומחים שלנו כולל אדריכלים מעולים ואנשי מקצוע מהשורה הראשונה אחד הדברים הקשים ביותר בפרויקט בניה הוא קבלת היתרים ואישורים , ולכן אנחנו כאן כדי ללוות אתכם בכל התהליך ולדאוג שתקבלו את ההיתרים הנחוצים בהקדם האפשרי.

אנו מאמינים במהירות , יעילות , מקצועיות והקפדה על שירות אדיב ואיכותי.

אצלנו במרכז הארצי להיתרי בניה הכל פשוט קל יותר ! שמחים לשרת אותכם כבר למעלה מעשור ומחכים לכם בפרויקט הבא.

מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!