היתר בנייה מעולם לא היו קלים יתר ! חוסכים לך את הבירוקרטיה !

לא כל שירות שאנו מקבלים מהרשויות השלטוניות הוא שירות שעולה כסף, אבל במרבית המקרים, כל שירות כזה כרוך באגרה סמלית. גם במקרה של הוצאת היתר בניה ישנו מרכיב של אגרה, אבל זהו לא המרכיב היחיד שקשור לעלותו של היתר בניה. אז כמה עולה להוציא היתר בניה? האם זה אומר שהיתר בניה הוא בכלל משהו שקונים אותו? האם יכול להיות שמתן ההיתר יהיה מותנה בתשלום סכום מסוים? מהן העלויות הכרוכות בתהליך הוצאת היתר בניה ומהן העלויות הישירות שאותן יש לשלם לרשות? על כך תוכלו לקרוא ממש כאן בשורות הבאות.

אז כמה עולה להוציא היתר בניה?אז כמה עולה להוציא היתר בניה? האם זה אומר שהיתר בניה הוא בכלל משהו שקונים אותו?

את העלות של הוצאת היתר בניה יש להפריד לשני סוגים של עלויות: עלויות ישירות ועלויות עקיפות. עלויות ישירות הן עלויות שבהן עליכם לשאת בכדי לממן את היועצים ואנשי המקצוע שמכינים עבורכם את הבקשה לקבלת ההיתר. הגורם המרכזי בשלב זה הוא כמובן משרד האדריכלים שבונה לכם את תכנית הבנייה ושאותה יש להגיש כחלק בלתי נפרד ואף מרכזי בבקשה לקבלת היתר בניה. התשלום למשרד אדריכלים יכול להגיע לעשרות אלפי שקלים והוא כולל בתוכו את גיבוש תכנית הבנייה ואת הטיפול בכל הגשת הבקשה לקבלת ההיתר. לכך יש להוסיף עלות לאישור קונסטרוקטור שחייב לחתום על תכנית הבנייה בכדי שזו תקבל תוקף חוקי. עלות חתימת קונסטרוקטור לצורך קבלת היתר בניה יכולה לנוע בין מאות שקלים ועד אלפי שקלים. במקרים מסוימים ייתכן צורך ביועצים נוספים כמו מודד מוסמך, יועץ אינסטלציה, יועץ קרקע וכן הלאה ואנשי מקצוע אלה יכולים גם הם להוסיף לסך העלות אלפי עד עשרות אלפי שקלים, כך שבהיבט הזה אתם יכולים לצפות להוצאה של כ-40,000 שקלים לצורך גיבוש תכנית הבנייה להיתר.

יחד עם זאת, לא יהיה זה נכון לייחס את העלות הזאת לעלותו של היתר בניה ולא תמיד מהווה עלות זו חלק אינטגרלי לתשובה לשאלה כמה עולה להוציא היתר בניה. הסיבה לכך היא שתכנית הבנייה היא כלי עבודה מרכזי בפרויקט הבנייה עצמו והיה עליכם לבנות את התכנית הזאת בין שנדרש מכם היתר בניה ובין שלא. יחד עם זאת, כאשר אתם ניגשים למשימה של הוצאת היתר בניה זה בהחלט חשוב שתדעו כמה עולה להוציא היתר בניה וגם עלות זו צריכה להילקח בחשבון, שכן בלעדיה לא תוכלו להגיש כלל את הבקשה להיתר.

עלויות עקיפות, או תשלומים לרשויותאז כמה עולה להוציא היתר בניה?  את העלות של הוצאת היתר בניה יש להפריד לשני סוגים של עלויות: עלויות ישירות ועלויות עקיפות.

עלויות עקיפות להוצאת היתר בניה מתייחסות לעלויות הכרוכות בתשלום לרשויות המעורבות בתהליך. עלויות אלה כוללות אגרות למיניהן. יחד עם זאת, את מרבית האגרות תצטרכו לשלם בשלב מתקדם יותר של התהליך שבו כבר אושר לכם ההיתר ועליכם לשלם את הנדרש בכדי גם לקבל אותו. אגרת בניה למשל יכולה לעלות לכם אלפי שקלים עבור בניית בית פרטי והיא מחושבת לפי מ"ר שטח בניה. אבל העלות המשמעותית ביותר בקטגוריית העלויות העקיפות היא זו של היטל השבחה.

היטל השבחה הוא מס שנגבה בגין השבחת שווי הנכס. כאשר אתם בונים בית חדש אתם משביחים את ערכה של הקרקע וכאשר אתם מבצעים שיפוץ יסודי אתם משביחים את ערך הבית עצמו. במסגרת הדיון בבקשתכם להיתר, יחשב מהנדס הוועדה המקומית לתכנון ובנייה את השבחת הערך ממנה אתם צפויים ליהנות ובהתאם לכך ייגזר היטל ההשבחה. היטל זה יכול להגיע לאלפי שקלים, עשרות אלפי שקלים או מאות אלפי שקלים, הכל בהתאם לאופי הפרויקט והיקפו. בניית וילה חדשה וגדולה יכולה להיות כרוכה בהיטל השבחה של מאות אלפי שקלים. לעומת זאת, במקרה של הוספת מרפסת, צפוי היטל של אלפי שקלים בלבד.

האם ישנן עלויות נוספות מעבר לכך?יחד עם זאת, לא יהיה זה נכון לייחס את העלות הזאת לעלותו של היתר בניה ולא תמיד מהווה עלות זו חלק אינטגרלי לתשובה לשאלה כמה עולה להוציא היתר בניה.

ובכן, בכל תהליך של הגשת בקשה לקבלת היתר בניה, התשובה לשאלה כמה עולה להוציא היתר בניה יכולה להיות שונה מאוד. כפי שראינו כבר קודם לכן, העלות נקבעת בין היתר גם על בסיס מאפייני הפרויקט הספציפי ובראשם שטח הפרויקט. אבל יתרה מכך, ישנן עלויות נוספות שבהן אתם עשויים לשאת למשל אגרת זימון ופיקוח של רשות העתיקות במידה והמקום מוכרז כרשות עתיקות. סוקר קרקע יכול גם הוא להידרש לצורך הפקת היתר הבניה ועלות שירותיו יכולה להגיע לאלפי ואף עשרות אלפי שקלים. אם נדרש גם ליווי משפטי, יש לקחת בחשבון גם עלות של עורך דין בהיקף של בין 10000 שקלים ועד מספר עשרות אלפי שקלים בהתאם לאתגרים המשפטיים בכל מקרה.

חשוב מאוד להפריד בין בנייה חדשה ובין שיפוץלרבות שאלות כמו כמה עולה להוציא היתר בניה, כמה תצטרכו לשלם היטל השבחה, אילו אנשי מקצוע נדרשים וכן הלאה.

מרבית המקרים של הוצאת היתר בניה הם מקרים של ביצוע שינויים מבניים ותוספות בניה. במקרים אלה עלויות הוצאת ההיתר הן נמוכות באופן משמעותי מאלו של הוצאת היתר לבניה חדשה. הסיבה לכך בעיקרה היא, שבבנייה חדשה נדרש מהלך מקצועי נרחב הרבה יותר שבו נדרשים יותר אנשי מקצוע להיות מעורבים. בעבודות שיפוצים, תכנית הבנייה היא פשוטה יותר ולעיתים נדרשת לא יותר מסקיצה פשוטה. ערך ההשבחה הוא נמוך יותר באופן משמעותי ולכן גם היטל ההשבחה יהיה נמוך יותר. אנשי המקצוע הנדרשים הם מעטים יותר וגם היקף המעורבות שלהם בפרויקט הוא מינורי ולכן סך העלויות יכול להיות נמוך מאוד ביחס למספרים שאותם הזכרנו בשורות אלה.

כדי להיות בטוחים לקראת מה אתם הולכים, כדאי להתייעץ בנושא עם האדריכל המלווה את הפרויקט. האדריכל הוא איש המקצוע שאיתו אתם פותחים את הפרויקט בשלב התכנון והוא האוטוריטה המקצועית שיכולה לספק לכם את התשובות לכל השאלות שמטרידות אתכם בשלבים ראשוניים אלה, לרבות שאלות כמו כמה עולה להוציא היתר בניה, כמה תצטרכו לשלם היטל השבחה, אילו אנשי מקצוע נדרשים וכן הלאה.

 

אז מה היה לנו בכתבה:

המרכז הארצי להיתרי בניה

המרכז הארצי להיתרי בניה

חברתנו מובילה את תחום היתרי הבנייה והאישורים כבר במשך 11+ שנים וגאה להיות המובילה בתחום.

צוות המומחים שלנו כולל אדריכלים מעולים ואנשי מקצוע מהשורה הראשונה אחד הדברים הקשים ביותר בפרויקט בניה הוא קבלת היתרים ואישורים , ולכן אנחנו כאן כדי ללוות אתכם בכל התהליך ולדאוג שתקבלו את ההיתרים הנחוצים בהקדם האפשרי.

אנו מאמינים במהירות , יעילות , מקצועיות והקפדה על שירות אדיב ואיכותי.

אצלנו במרכז הארצי להיתרי בניה הכל פשוט קל יותר ! שמחים לשרת אותכם כבר למעלה מעשור ומחכים לכם בפרויקט הבא.

לקבלת פרטים או הצעות מחיר
צרו קשר והשאירו פרטים