היתר בנייה מעולם לא היו קלים יתר ! חוסכים לך את הבירוקרטיה !

כמה עולה היתר בניה למטרכאשר מעוניינים לבנות בית, תוספות בניה לדירה קיימת וכדומה, אך יש למצוא את כל המידע אשר קשור לנכס אשר נמצא בבעלותכם. מידע זה, נמצא בוועדה לתכנון ובניה ויש לבקש  מהם את המידע, למשל פרטים כגון שטח הנכס, מי בעלי הזכויות, שרטוטים ומפות וכדומה. כאשר תהיה בידיכם תכנית הבניה, הדבר הראשון שעליכם לברר הוא כמה עולה היתר בניה למטר. בדרך כלל מהנדס הבניין, הוא זה שיסייע לכם בכל הקשור להיתרים, אגרות וכל ההכנות שיש לבצע, עד לשלב של התחלת הבניה בפועל.

המהנדס יכין בקשב להיתר בניה, כאשר היא תכלול את המידע לגבי הנכס ואם מדובר בנכס קיים, יש לציין את השינויים אשר ברצונכם לבצע. כמו כן, עליכם לצרף את תכנית הבנייה הקיימת. את הבקשה יש להגיש לוועד המקומית לתכנון ובניה, למלא את הטופס המתאים ולצרף את המסמכים הדרושים. בקשה זו, חייבת להיערך על פי חוק, באמצעות מהנדס, אדריכל והנדסאי בניין.

הבדיקות שהבקשה תעבור עד למתן היתר הבניה

לאחר שמגישים את הבקשה, היא תעבור מס' בדיקות כגון: בדיקה טכנית, שבה יוודאו כי הבקשה אכן מכילה את כל המסמכים הרלוונטיים, האישורים ואם קיימים אי אילו שהם חוסרים, הוועדה תציין אילו מסמכים חסרים. לאחר הבדיקה הטכנית תבוצע הערכה בדבר תשלום האגרה. יש לשלם מקדמה ע"ס של 20% מסכום האגרה שנקבעה. לאחר שהמקדמה תשולם היתר הבניה יעבור לבדיקת מהנדס, אשר יבקש מסמכים נוספים, מפות וכל מה שיסייע לאישור הבקשה. כאשר המהנדס יאשר את הבקשה, היא תעבור לדיון בוועדה המקומית לתכנון ובניה.

עליכם לשים לב, כי לכל רשות מקומית או עירייה, יש את החוקים משלה. לבטח שאלתם כמה עולה היתר בניה למטר, אך יש לשים לב כי היתר הבניה כולל הרבה עלויות, כך שאם מדובר בעלויות ישירות, ישנם תשלומים שונים לרשות המקומית. תשלומים אלה כאמור כוללים: אגרת בניה ושווי האגרה, נקבע לפי מהנדס הבניה, אשר בודק את הבקשה להיתר הבניה, על פי התוספת השלישית לתקנות התכנון והבניה, היטלים מקומיים והיטל ההשבחה לפי העלייה שצפויה בערך הנכס.

תשלומים שונים בעלויות הבנייה שיש לשלם לגורמים נוספים 

מלבד העלויות הישירות שעליכם לשלם עבור היתר הבניה, ישנן עלויות עקיפות נוספות, והכוונה לעלויות שיש לשלם לגורמים נוספים. מלבד כמה עולה היתר בניה למטר, יש לדעת כי יש לשלם לאנשי מקצוע כגון בניית תכניות בניה ולכן, אנשים רבים אינם מכירים את הבירוקרטיה ומדובר בהמון התרוצצויות, כך שרוב מי שמתכנן לבנות או להוסיף תוספת בניה, מפקיד את המלאכה בידי אנשי מקצוע כגון מהנדס בניה או חברה אשר עוסקת בתחום וכך הם יכולים להמשיך לנהל את אורח חייהם ולהישאר בראש שקט. למרות שכל העלויות הללו הן גבוהות זה בהחלט עשוי להשתלם לכם בכל הסוגיה הסובבת סביב כמה עולה היתר בניה למטר ולכל הבית שאתם מעוניינים לבנות.

יש לציין כי כל העלויות סביב היתרי הבניה והאישורים הדורשים לכם, עשויות להגיע לכמה עשרות אלפי שקלים, אך בדיקה טכנית של הבקשה, תעריך את עלות האגרה וכך תדעו מה גובה תשלום האגרה.. לכן אין מדובר כאן בשאלה כגון כמה עולה היתר בניה למטר, כי אם המחיר הכולל והסופי של היתרי הבניה. יש לדעת, כי כאשר מגישים נכון את כל המסמכים הרלוונטיים לאישורי הבניה, כך גובר הסיכוי כי בקשתכם תאושר בוועדה המקומית לתכנון ובניה. אם קיבלתם את אישורי הבניה מה טוב, אך אם הוועדה סירבה לכם, ניתן יהיה להגיש ערר לוועדה, תוך 30 ימים מהיום שהתקבלה התשובה לגבי סירוב הבקשה. יש לצרף לערעור הסברים מפורטים בדבר ההיתר, לצרף מסמכים שיחזקו את טענתכם וכן, קיימת אפשרות שתקבלו אישור אשר יהיה מותנה בתנאים הספציפיים של הוועדה המקומית לתכנון ובניה.

האם ניתן להעריך במדויק את העלות הסופית לקבלת היתר בניה?

התשובה היא שלא ניתן להעריך באופן מדויק את העלות הסופית לתהליך זה, היות וקיימים הרבה משתנים ואף קיים סיכוי, כי היטל ההשבחה שלכם, עשוי להיות גבוה או נמוך מנכס אחר. למעשה ישנן עלויות ישירות כגון אגרת בניה, אשר נקבעת לפי הערכתו של המהנדס, היטלים מקומיים שעשויים להשתנות מרשות לרשות וכן, היטל ההשבחה ישולם לפי הערכה של העלייה הצפויה בערך הנכס. שימו לב, כי תיתכנה עלויות לא צפויות כגון השגה של עוד מסמכים, תיקון מסמכים בעלויות שאין לדעת אותן מראש. במידה והתעכבתם מעבר למצופה, ייתכן וייגבו מכם תשלום ע"י בעלי המקצוע. חשוב לדעת, כי העלויות בכל הקשור לנושא של כמה עולה היתר בניה למטר, מתחלקת לשני סוגי תשלום – האחד  הוא תשלום לאנשי המקצוע כמו אדריכל, מודד, מהנדס, יועץ אינסטלציה וכדומה, כאשר הסכום הגבוה ביותר ישולם לאדריכל אשר מכין את תכנית הבניה. יש לקחת בחשבון תשלומים נוספים לרשויות הכוללים: תשלום על אגרת פיתוח, היטל השבחה ועוד.

כאשר יש לשלם לרשויות, כל מקרה יהיה לגופו ולכן, יש  צורך להסתייע במחשבונים ייעודיים שקיימים ברשת ובאתרים של הרשות המקומית הספציפית שאליה אתם שייכים. כמו כן, ניתן לחשב את העלויות, גם באתר מנהל התכנון של משרד האוצר. מבחינת הזמנים, מומלץ לא לתכנן אותם, היות ולבטח הליכים אלה, יכולים לארוך לפחות שלושה חודשים ולעיתים עד שנה. למעשה, העלות המרכזית של הגשת בקשה להיתר בניה היא השאלה כמה עולה מטר היתר בניה,, אבל בעצם השאלה שהיא יותר רלוונטית לנושא היא עלות המקדמה על היטל ההשבחה. עלות הבקשה להיתר בניה, אינה קשורה לגודלו של המבנה וכן, המקדמה על היטל ההשבחה שעליכם יהיה לשלם, עשויה להיות מושפעת מתוספת הערך שצפוי למבנה בגין מתן היתר הבניה.

קראו עוד: תוקף היתר בניה

אז מה היה לנו בכתבה:

המרכז הארצי להיתרי בניה

המרכז הארצי להיתרי בניה

חברתנו מובילה את תחום היתרי הבנייה והאישורים כבר במשך 11+ שנים וגאה להיות המובילה בתחום.

צוות המומחים שלנו כולל אדריכלים מעולים ואנשי מקצוע מהשורה הראשונה אחד הדברים הקשים ביותר בפרויקט בניה הוא קבלת היתרים ואישורים , ולכן אנחנו כאן כדי ללוות אתכם בכל התהליך ולדאוג שתקבלו את ההיתרים הנחוצים בהקדם האפשרי.

אנו מאמינים במהירות , יעילות , מקצועיות והקפדה על שירות אדיב ואיכותי.

אצלנו במרכז הארצי להיתרי בניה הכל פשוט קל יותר ! שמחים לשרת אותכם כבר למעלה מעשור ומחכים לכם בפרויקט הבא.

מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!