היתר בנייה מעולם לא היו קלים יתר ! חוסכים לך את הבירוקרטיה !

התיישנות הוא קונספט משפטי בעל חשיבות רבה מאוד, אלא שהיגיון ההתיישנות לא רלוונטי לכל סוגי העברות ולכן לא לכל סוג של עברה ישנה גם תקופת התיישנות שלאחריה מקבל העובר על החוק מעין פטור. בתחום הבנייה, התיישנות הוא מושג בלתי רלוונטי. אם בבית או במבנה העסק שלכם ישנן חריגות בניה התיישנות הוא לא משהו שאתם יכולים לסמוך עליו. יחד עם זאת, במקרים מסוימים ובהתאם לנסיבות, יכול בית המשפט להתחשב בתקופה הארוכה שעברה מאז ביצוע חריגת הבנייה. אז מדוע אין התיישנות בעולם הבנייה ובאילו מקרים יכולה התיישנות כזו לבוא לטובתכם? על כך תוכלו לקרוא ממש כאן בשורות הבאות.

התיישנות ובנייה – לא הולכים ביחדאם בבית או במבנה העסק שלכם ישנן חריגות בניה התיישנות הוא לא משהו שאתם יכולים לסמוך עליו.

התיישנות הוא כאמור מושג משפטי חשוב מאוד, שלעיתים יכול להעניק לעובר עבירה מעין פטור על מעשיו בגין התקופה הארוכה שעברה מאז ביצוע העבירה. יחד עם זאת, ישנן עבירות שעליהן אין תקופת התיישנות. סוג אחד של עבירות כולל עבירות חמורות כמו רצח וסוג נוסף כולל עבירות שבהן ההתיישנות אינה מובילה להפחתה בנזק שנגרם בגין ביצוע העבירה. במקרה של חריגות בניה התיישנות אינה משנה דבר בשטח. כאשר רשות מקומית אוכפת חריגות בנייה היא לא עושה זאת בכדי להעניש את האדם שאחראי עליהן, לפחות לא כמטרה המרכזית. המטרה המרכזית של אכיפת עבירות בנייה היא להבטיח שמירה על מדיניות הסדר והתכנון ולמנוע פגיעה במרחב הציבורי ובתושבים.

כך למשל, כאשר אתם בונים תוספת של חדר ללא היתר בנייה, ייתכן שהתוספת הזאת פוגעת באיכות החיים של השכנים, ייתכן שהיא פוגעת בעקרון התכנוני המנחה וייתכן שהיא מהווה טריגר לתושבים נוספים לבצע עבירות בניה דומות. מבחינת הרשות המקומית, הדרך היחידה לפתור את העניין היא להרוס את החדר הזה ולכן עד שהחדר לא נהרס, תמשיך הרשות המקומית בניסיונות האכיפה שלה. ישנם כבר מקרים בהם הורה בית משפט על אכיפת צו הריסה לאחר 30 שנה שבמהלכן הוא לא נאכף.

ובכל זאת, ישנו אלמנט של התיישנות בתחום חריגות הבנייהסוג אחד של עבירות כולל עבירות חמורות כמו רצח וסוג נוסף כולל עבירות שבהן ההתיישנות אינה מובילה להפחתה בנזק שנגרם בגין ביצוע העבירה. במקרה של חריגות בניה התיישנות אינה משנה דבר בשטח.

אחרי שאמרנו את כל זה, בתחום של חריגות בנייה התיישנות יכולה להיות רלוונטית בכל הקשור לפרוצדורה של הוצאת ויישום צו הריסה כנגד חריגות בנייה. כך למשל, ישנו פרק קצר מאוד שבו יכולה הרשות המקומית להוציא צו הריסה מנהלי ולאחריו יהיה עליה לפנות לבית המשפט בכדי להוציא צו הריסה שיפוטי. ישנו גם פרק זמן קצר מאוד שבו תוכל הרשות לאכוף את הצו המנהלי ואם לא אכפה אותו במועד, לא תוכל לאכוף אותו שוב ללא צו של בית משפט. יחד עם זאת, אלו הם לא רכיבים בחוק, עליהם אתם רוצים להסתמך בניסיון להימלט מאימת הדין. הסיבה הפשוטה לכך היא שבסופו של דבר, אם תוכיח הרשות המקומית כי אכן מדובר בחריגות בנייה, בית המשפט יחזיר לה את הסמכות לאכוף את צו ההריסה וכפי שאמרנו קודם לכן, זה לא משנה גם אם עברו כבר 30 שנה מאז הוצא הצו הראשון.בתחום של חריגות בניה התיישנות לא יכולה לבוא לעזרתכם במישור המשפטי היבש.

איך בכל זאת יכולה התיישנות לבוא לעזרתכם?

ככלל, בתחום של חריגות בניה התיישנות לא יכולה לבוא לעזרתכם במישור המשפטי היבש. יחד עם זאת, ישנם לא מעט מקרים בהם ניתן להוכיח רשלנות, התמהמהות או התנהלות בלתי שוויונית או בלתי תקינה של הרשות המקומית, באופן כזה שיכול להכניס את ההתיישנות לתמונה. כך למשל, בניתם תוספת של חדר, הרשות המקומית הוציאה צו הריסה ולא אכפה אותו. בינתיים אתם הבאתם ילדים נוספים לעולם וכעת החדר הפך ממותרות לצורך אמיתי. מבחינת השכנים, החדר החדש שלכם הפך כבר מזמן למציאות בשטח ובסך הכל נראה שהמצב צפוי להישאר קבוע. פתאום לאחר זמן רב נזכרה הרשות המקומית לאכוף את הצו שעד כה התרשלה באכיפתו.

במקרה כזה, חשוב לומר, אין לכם שום עדיפות חוקית על פני מקרה פשוט וטריוויאלי יותר. יחד עם זאת, במקרה כזה, בהחלט יכול בית המשפט לבוא ולהכניס אל תוך השיקולים שלו גם את ההתנהלות הרשלנית של הרשות המקומית וגם את עצם העובדה שחריגת הבנייה שלכם הפכה למציאות מוגמרת וכזאת שהריסתה תגרום לנזק רב מאוד. זה אמנם לא מבטיח לכם כלום, אבל במקרה כזה הזמן כן יכול לשחק תפקיד. מצד שני, לרשות המקומית, כמו גם לכם, תמיד נתונה רשות הערעור ואף אחד לא מבטיח שערכאה גבוהה יותר לא תבחן את המקרה בעיניים מחמירות יותר. על כן, מכל הסיבות שבעולם, תמיד עדיף לבצע בנייה אך ורק על סמך היתר בנייה שניתן כחוק.

מה עושים כשהרשות המקומית מנסה לאכוף נגדכם צו הריסה?כאשר אתם בונים תוספת של חדר ללא היתר בנייה, ייתכן שהתוספת הזאת פוגעת באיכות החיים של השכנים, ייתכן שהיא פוגעת בעקרון התכנוני המנחה וייתכן שהיא מהווה טריגר לתושבים נוספים לבצע עבירות בניה דומות.

ובכן, כל מה שאתם יכולים לעשות הוא להכין את עצמכם למאבק משפטי. על הטקטיקות המשפטיות ועל הטיעונים צריך להיות אמון גורם מקצועי כמו עורך דין מקרקעין ולכן זה מה שאתם צריכים לעשות כבר בשלב הראשון, למצוא לעצמכם עורך דין שייצג אתכם מול הרשות המקומית. יחד עם זאת, אתם מבחינתכם רוצים לנסות ולשמר את המאבק עד כמה שניתן בתוך המתחם האנושי ומחוץ למתחם המשפטי. זה אומר שאתם רוצים לנסות ולנהל משא ומתן מול הרשות המקומית, לבוא בדברים עם האנשים בעלי הסמכות בעניין ולנסות לגבש מתווה כלשהו שבו כולם יהיו מרוצים. זה אמנם לא תמיד פשוט לגבש מתווה כזה כשמדובר בנכס שקבוע באדמה, אבל ישנם אנשי מקצוע שזהו בדיוק תחום ההתמחות שלהם והם יודעים היטב כיצד ניתן לפעול בכל מקרה ומקרה. מה שחשוב הוא שתנהלו את התהליך כולו בצורה מקצועית ובליווי אנשי מקצוע ושלא תסתמכו על רחמיו של בית המשפט או על רחמיה של הרשות המקומית – הם בהחלט עשויים לרחם, אך זה לא ימנע מהם מלאכוף את החוק.

אז מה היה לנו בכתבה:

המרכז הארצי להיתרי בניה

המרכז הארצי להיתרי בניה

חברתנו מובילה את תחום היתרי הבנייה והאישורים כבר במשך 11+ שנים וגאה להיות המובילה בתחום.

צוות המומחים שלנו כולל אדריכלים מעולים ואנשי מקצוע מהשורה הראשונה אחד הדברים הקשים ביותר בפרויקט בניה הוא קבלת היתרים ואישורים , ולכן אנחנו כאן כדי ללוות אתכם בכל התהליך ולדאוג שתקבלו את ההיתרים הנחוצים בהקדם האפשרי.

אנו מאמינים במהירות , יעילות , מקצועיות והקפדה על שירות אדיב ואיכותי.

אצלנו במרכז הארצי להיתרי בניה הכל פשוט קל יותר ! שמחים לשרת אותכם כבר למעלה מעשור ומחכים לכם בפרויקט הבא.

לקבלת פרטים או הצעות מחיר
צרו קשר והשאירו פרטים