היתר בנייה מעולם לא היו קלים יתר ! חוסכים לך את הבירוקרטיה !

היתר הריסהחוק התכנון והבניה בארץ נועד כדי להסדיר את תהליכי הבנייה שנעשים במקומות ואזורים שונים בישראל, כך שכל עבודת בניה שנערכת בשטח כזה או אחר תהיה מפוקחת ומאושרת על ידי גורמים ארציים, מחוזיים או מקומיים בהתאם לקבוע בחוק. משום כך כל בעל נכס שרוצה להתחיל בעבודות בניה של בית או מבנה אחר בשטח המקרקעין שייך לו, עליו לקבל על כך היתר בניה רשמי מטעם הרשות המקומית בה השטח נמצא.

כשם שקיימים הליכים מוסדרים להקמה ובנייה של מבנים באזורים שונים בארץ, כך גם יש צורך להשיג אישורים והיתרים מתאימים להריסה של בתים ומבנים. ישנם מקרים רבים בהם עולה הצורך של בעל נכס, קבלן או יזם להרוס מבנה קיים, ובמאמר הנוכחי נרחיב על הנושא של היתר הריסה והמשמעויות הבירוקרטיות הכרוכות בכך.

מהו היתר הריסה?

זהו אישור רשמי הניתן לבעלי הנכס/מבנה כשעולה הצורך להרוס אותו בצורה מבוקרת. רק לאחר קבלת היתר זה ניתן לפרק מבנים בהתאם לאישור שניתן מטעם הועדה המקומית/מחוזית, ובהתאם לתהליכי ההריסה שתוכננו בקפידה על ידי אדריכל או מהנדס מוסמך. כיוון שתהליך הריסה של מבנה נחשב כחלק מתהליך עבודות בניה, גם פעולה שכזו מחייבת להוציא היתר רשמי על פי חוק התכנון והבניה.

מתי עולה הצורך להרוס מבנה קיים?

אולי קצת מוזר לחשוב על מבנה שצריך להרוס, במיוחד כשהיום עולה הביקוש להשגת נכסי נדל"ן בכל אזור בארץ, אך לעיתים אין ברירה אלא להרוס מבנה כדי לאפשר בניה של מבנה חדש במקומו, להגן על הדיירים שנמצאים במבנה לא בטיחותי ועוד סיבות אחרות עליהן נרחיב כאן:

  • שיפוץ ושדרוג מבנה קיים – יש לא מעט מבנים בארץ שהוקמו לפני עשרות רבות של שנים, ובאופן טבעי מדובר על מבנים ישנים שלא תואמים לצרכים של החיים המודרניים כיום. לכן אחת מהסיבות הנפוצות להרס של מבנה קיים היא עבור הקמה ובנייה של מבנה חדש, מרווח, איכותי וגדול יותר בין אם מדובר על הקמת בניין דירות במקום בית פרטי או הרחבה של בית פרטי ישן. 
  • צרכי בטיחות – בתים ישנים שנבנו בעבר אינם רק קטנים או מיושנים, אלא עשויים להיות גם פחות בטיחותיים בגלל היחלשות תשתיות ושלד המבנה כתוצאה מבלאי טבעי שנוצר בחומרי הגלם ממנו המבנה עשוי. לכן כדי לשמור על בטיחותם של הדיירים בו, עולה הצורך להרוס את המבנה מסיבות בטיחותיות ובמקומו להקים מבנה חדש ואיכותי יותר.
  • סיבות פוליטיות-צבאיות – במדינה הקטנה שלנו עולה הצורך בהרס של בתים גם מטעמים פוליטיים/צבאיים, אם לצורך הרס של מבנה שמשמש למטרות טרור או מתן הרתעה לפעולות טרור עתידיות.
  • עבירות פליליות – במקרים קיצוניים בהם נבנים בתים ומבנים ללא היתרי בנייה וקבלת אישורים על כך, ועדת התכנון והבניה מוציאה צווי הריסה על מבנים כאלו כיוון שמדובר על עבירה על החוק ויש להרוס את המבנה הלא חוקי שהוקם.

באילו מקרים צריך להוציא היתר הריסה?

כפי שניתן לראות, יש לא מעט סיבות וגורמים הקשורים לצורך של הרס מבנים, כאשר הוצאת היתר הריסה למבנה כזה או אחר צריכה להיות עבור כל סוג של בניה, כל עוד מדובר על מבנה שהוקם לאחר קבלת היתר בניה רשמי לכך. מבנים שהוקמו שלא כחוק וללא היתר לא יצטרכו היתרי הריסה, כיוון שמלכתחילה מדובר על מבנים שלא היו צריכים להיבנות.

לכן אם אתם מתגוררים בבית ישן, או נכנסים לבית שלא התגוררו בו תקופה ארוכה, ומעוניינים לעשות לו שיפוץ יסודי ומקיף הכולל הריסה של המבנה הקיים – לפני תחילת עבודות ההריסה אתם מוכרחים להוציא היתר הריסה מהגורמים הרלוונטיים. יש לזכור כי היתרי ההריסה מיועדים לא רק במקרה של הרס כללי של כל המבנה, אלא בכל הרס ופירוק של חלק חיצוני של המבנה כמו פירוק גג לצורך הוספת קומה נוספת, הריסת קירות חיצוניים לצורך הרחבת המבנה וכל מטרת הריסה אחרת.

כיצד אפשר להרוס מבנה בצורה נכונה?

על פניו נדמה כי תהליך הריסה של מבנה יכול להיות פשוט ומהיר לביצוע, לעומת תהליך בניה של מבנה, אך בפועל מדובר על תהליך מורכב וכלל לא פשוט המחייב לא רק אישורים והיתרים נדרשים – אלא גם בעלי מקצוע מקצועיים ומוסמכים לכך. הרס של מבנה כרוך בפירוק של חלקי מבנה שונים, פעולה כשלעצמה מסוכנת למפרקים ולסביבה.

לכן קיימות שיטות שונות לביצוע הריסות מבוקרות למבנים שונים כמו שימוש בכלים מכניים הנדסיים, ניסור בטון, פיצוץ מבוקר של מבנה או אפילו פירוק ידני והדרגתי של חלקי המבנה.

מי הגורם האחראי על מתן היתרי הריסה למבנים?

בדיוק כמו תהליך הוצאת היתר בניה, כך גם במקרה של הוצאת היתר הריסה יש לפנות לוועדה המקומית של הרשות המקומית בה המבנה המיועד להריסה נמצא. הוועדה בוחנת את פרטי הבקשה, סיבת ההריסה ותוכניות המבנה הכוללת את פירוט הליך ההריסה ורק לאחר אישור הבקשה ניתן להתחיל בתהליך ההריסה המבוקר.

אז מה היה לנו בכתבה:

המרכז הארצי להיתרי בניה

המרכז הארצי להיתרי בניה

חברתנו מובילה את תחום היתרי הבנייה והאישורים כבר במשך 11+ שנים וגאה להיות המובילה בתחום.

צוות המומחים שלנו כולל אדריכלים מעולים ואנשי מקצוע מהשורה הראשונה אחד הדברים הקשים ביותר בפרויקט בניה הוא קבלת היתרים ואישורים , ולכן אנחנו כאן כדי ללוות אתכם בכל התהליך ולדאוג שתקבלו את ההיתרים הנחוצים בהקדם האפשרי.

אנו מאמינים במהירות , יעילות , מקצועיות והקפדה על שירות אדיב ואיכותי.

אצלנו במרכז הארצי להיתרי בניה הכל פשוט קל יותר ! שמחים לשרת אותכם כבר למעלה מעשור ומחכים לכם בפרויקט הבא.

מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!