היתר בנייה מעולם לא היו קלים יתר ! חוסכים לך את הבירוקרטיה !

היתר בתנאיםרכשתם שטח נדל"ן עליו תוכלו לבנות סוף סוף בית מרווח ונעים שכל המשפחה תגור בו, אך כדי שתהליך הבנייה יוכל לצאת לפועל עליכם להשיג את כל האישורים הנדרשים לכך -ביניהם גם היתר בניה המאפשר לכם להתחיל לבנות את בית חלומותיכם. בנייה של בית חדש הוא תהליך מורכב וארוך מאוד, ומעורבים בו לא מעט אנשי מקצוע וכמובן גם גורמים בירוקרטיים כמו הועדה לתכנון ובניה של הרשות המקומית, שהיא הגורם המאשר את היתר הבניה.

כדי שתוכלו לעבור את התהליך המורכב בצורה טובה יותר, וגם להבין כמה שיותר מההליכים הבירוקרטיים הכרוכים בכך, כדאי שתכירו באפשרות שתקבלו היתר בתנאים עבור הבית שתרצו לבנות – ועל הנושא הזה נרחיב בשורות הבאות.

היתרי בנייה – מה המשמעות של היתרים אלו?

הוצאת היתר בניה הוא מהלך שכל בעל נכס מוכרח לעשות, כיוון שזהו אחד מחוקי התכנון והבניה החלים בישראל עליהם מפקח המשרד לבינוי ושיכון. כיוון שכל מבנה מוקם בשטח של רשות מקומית בארץ, האחראיים על מתן אישורי בניה ופיקוח על תהליכי בניה הם הוועדות המקומיות לתכנון ובנייה השייכות לכל רשות. לכן בטרם מתחילות עבודות הבניה, בעלי הנכס/יזמים צריכים להגיש בקשה לקבלת היתר בניה לאותה ועדה כדי לקבל אור ירוק להתחיל לבנות.

היתרים אלו נועדו לעשות סדר בכל הקשור לבניה בישראל, אך גם לפקח מקרוב על תהליכי הבניה ובטיחותם של מבנים שמוקמים כדי למנוע אסונות. בנוסף, היתרי הבניה שניתנים על ידי רשויות מקומיות מאפשרים להתאים את תוכנית הבניה לתוכנית בניין עיר (תב"ע) של הרשות, כך שהתכנון של כל מבנה נעשה בצורה מתואמת מול האפשרויות העומדות בפני היזמים והמתכננים ללא חריגות בבניה

באילו מקרים צריך לקבל היתר בניה?

היתר בניה מהווה רישיון לביצוע עבודות בניה, בין אם מדובר על עבודות בניה להקמת מבנה חדש או עבודות בניה לביצוע שינויים/תוספות במבנה קיים. היתרים אלו נדרשים רק כאשר בעלי נכסים מעוניינים לבצע עבודות בנאיות חיצוניות שעשויות להשפיע על שטח הקרקע, ולא עבודות בניה שנעשות בחלק הפנימי של מבנים כמו שיפוץ והחלפת מטבח, שבירת קירות, הגדלת חללים וכו'.

מצד שני, ישנם מקרים של עבודות בניה בתוך מבנים המחייבות גם הן הוצאת היתרי בניה מסודרים, כמו במקרים של שינוי בתשתית או שלד המבנה, עבודות בניה שנעשות כדי לשנות את מהות השימוש של המבנה (כמו הפיכת בית מגורים למשרדים) וגם פיצול וחלוקת חללים בתוך המבנה לצורך השכרתם. שינויים שייעשו ללא קבלת היתר בניה רשמי לכך ייחשבו כחריגות בניה, ועשויות לגרור אחריהן קנסות וסנקציות חמורות כלפי בעלי הנכס.

היתר בתנאים – מה זה אומר?

הועדה המקומית לתכנון ובניה של הרשות המקומית מקבלת לידיה את הבקשות להיתרי בניה, ובאחריותה לבחון כל בקשה לעומק ולהחליט האם לאשר אותה או לסרב לה. נוסף לאישור או דחייה של היתרי בנייה שהיא בוחנת, הוועדה המקומית יכולה להחליט על מתן היתר בתנאים במידה והיא מוצאת זאת לנכון.

היתר בניה בתנאים הינו למעשה רישיון לביצוע עבודות בניה התחום בתנאים מסוימים, אותם קובעת הועדה המקומית לאחר בחינת בקשת ההיתר. במקרה כזה מדובר על היתר בניה שניתן על ידי הרשות המקומית, אבל הוא כולל כמה תנאים שבעל הנכס/יזם מוכרח לנקוט בעבודות הבניה שהוא מתכנן לעשות.

קראו עוד: תוקף היתר בניה

מה המשמעות של היתר בניה בתנאים?

ההיתר הוא סוג של היתר בניה שאושר וניתן לבעלי נכס, אך רק בתנאי שהם מתחייבים לעמוד באותם תנאים שמופיעים בהיתר במידה והם רוצים לקבל היתר בניה סופי. היתר כזה מאפשר לבצע את עבודות הבניה המתוכננות, אך רק לאחר שהן כוללות את התנאים שהוועדה הציבה. במילים אחרות אפשר לומר כי מדובר בהיתר בניה שקיבל אישור אך הוא מכיל שינויים מסוימים אותם הוועדה מצפה שבעל הנכס יממש, כדי שהוא יוכל לבצע את הבניה שהוא תכנן אך מצד שני שתוכנית הבניה תהיה על פי מה שהועדה מאשרת.

מה עושים לאחר קבלת היתר בתנאיםמה עושים לאחר קבלת היתר בתנאים?

כיוון שאי אפשר להתחיל בעבודות הבניה ללא קבלת היתר בניה לכך, כל בעל נכס ויזם צריך לחכות לאישור המיוחל כדי להתחיל בעבודות. לכן גם כשמקבלים היתר בניה בתנאים יש לבצע תכנון מחודש של תהליכי הבניה, ולוודא כי התכנון כולל את התנאים שהוועדה הציבה לרישיון הבניה. לאחר קבלת היתר בתנאים יש לפנות לאדריכל כדי שיוכל לשלב בצורה נכונה את התנאים הנדרשים להיתר, כך שיתאימו לתוכנית הבניה גם מבחינת בעלי הנכס וגם מבחינת הרשות המקומית.

לאחר עריכת השינויים בתוכנית הבניה על פי התנאים שהוצבו, ניתן להגיש לוועדה המקומית בקשה מחודשת להיתר בניה עם תוכנית הבניה החדשה הכוללת את השינויים והתנאים שהיא כללה בבקשת ההיתר הראשונית. אם כל השינויים בוצעו בצורה טובה על פי רצונותיה של הוועדה, היא תעניק את היתר הבניה הסופי. כדאי לדעת כי בשלב הביניים בין יישום התנאים בתוכנית הבניה לבין הגשת בקשה מחודשת להיתר בנייה, קיימת אפשרות להתחיל בביצוע עבודות הבניה בפועל.

אז מה היה לנו בכתבה:

המרכז הארצי להיתרי בניה

המרכז הארצי להיתרי בניה

חברתנו מובילה את תחום היתרי הבנייה והאישורים כבר במשך 11+ שנים וגאה להיות המובילה בתחום.

צוות המומחים שלנו כולל אדריכלים מעולים ואנשי מקצוע מהשורה הראשונה אחד הדברים הקשים ביותר בפרויקט בניה הוא קבלת היתרים ואישורים , ולכן אנחנו כאן כדי ללוות אתכם בכל התהליך ולדאוג שתקבלו את ההיתרים הנחוצים בהקדם האפשרי.

אנו מאמינים במהירות , יעילות , מקצועיות והקפדה על שירות אדיב ואיכותי.

אצלנו במרכז הארצי להיתרי בניה הכל פשוט קל יותר ! שמחים לשרת אותכם כבר למעלה מעשור ומחכים לכם בפרויקט הבא.

מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!