היתר בנייה מעולם לא היו קלים יתר ! חוסכים לך את הבירוקרטיה !

בניה קלה ללא היתרמתכננים לשפץ את הבית? להוסיף מרפסת באחד מחלקי המבנה או אפילו להוסיף גדר או חניה מקורה בשטח הנכס שלכם? את כל התהליכים הללו תצטרכו לעשות רק לאחר שקיבלתם לכך אישור רשמי מטעם הרשות המקומית בה הנכס נמצא. אישורים אלו מוכרים גם בשם היתרי בניה, והם מאפשרים להעניק "אור ירוק" לבעלי נכסים ויזמים בכל הקשור לעבודות בניה ושימוש בשטחי מקרקעין הנמצאים בשטחה של הרשות.

מטרתם העיקרית של היתרי בניה היא לפקח על כל תהליכי הבניה שנעשים בפועל, וכך להבטיח כי לא יהיו חריגות בניה מאלו המצוינות בתוכניות הבניה שהוגשו לוועדה המקומית המפקחת על התכנון והבנייה. תוכנית הבניה צריכות להיות מתואמות על פי תוכנית בניין עיר (תב"ע) שכל רשות מחזיקה, ולכן עבודות בנייה ואף הריסה של מבנים צריכים להיעשות רק לאחר בדיקה של מהנדסים את מפרט התוכנית.

ומה בנוגע לבניה קלה שנעשית בשטח פרטי? האם גם מהלך בניה שכזה מחייב הוצאה של היתר בניה? נעסוק בשאלות הללו בשורות הבאות.

עבודות בניה ללא קבלת היתר – יש דבר כזה?

על פי חוק התכנון והבניה בעלי נכסים ויזמים מוכרחים לקבל היתר בניה לכל עבודות בנאיות שהם מתכננים לעשות, בין אם מדובר על הקמה ובנייה של מבנה חדש, הריסה של מבנה עומד, ביצוע שינוי חיצוני במבנה קיים, תוספת מבנית למבנה ואף הצבה של מבנים זמניים כמו מכולות, מחסנים וכו'.

כיוון שהיתרי הבניה נועדו לפקח ולהשליט סדר על כלל תהליכי הבניה שמבוצעים באזורים שונים בארץ, רוב עבודות הבניה מחייבות הוצאה של אישורים מתאימים לכך. יחד עם זאת יש מקרים בהם עבודות בניה לא מחייבות הוצאת היתרים לכך, כמו במקרה של ביצוע שינוי ותוספת פנימית בתוך מבנה קיים כמו שבירת קירות, הרחבת חללים וכו'. מקרה נוסף שלא מחייב היתר בניה קשור לתהליך של עבודות בניה קלה, ביניהן ישנן עבודות בניה קלה ללא היתר בניה.

מהי בניה קלה?

בניה קלה היא שיטת בנייה מודרנית שמיושמת במגוון אזורים בעולם כמו אירופה, ארה"ב, אוסטרליה ובשנים האחרונות היא מאומצת גם במספר פרויקטים של בניה ברחבי הארץ. שיטת הבניה הקלה כוללת שימוש בחומרי גלם המאפשרים לבצע עבודות בנאיות בצורה מהירה וקלה יותר, לעומת שימוש בחומרי גלם סטנדרטיים כמו בטון, טיח ובלוקים.

באמצעות בניה קלה אפשר להקים חלקים במבנה, ואף מבנים שלמים, בצורה מהירה וקלה הרבה יותר כאשר תהליך הבניה נעשה באמצעות לוחות קונסטרוקציה המורכבים מעץ או פלדה. החיבור המהיר והשפוט שנעשה עם הלוחות מאפשר ליצור מבנים שונים בצורה יעילה יותר, כאשר תהליך הבניה כולו נעשה בדרך שהיא הרבה יותר ידידותית לסביבה.

מה היתרונות של בניה קלה?

בניה קלה כשמה כן היא, מאפשרת ליצור קונסטרוקציות ומבנים בצורה הרבה יותר מהירה וקלה, ללא מעורבות של חומרי בניה מסורתיים. הודות לכך, תהליכי הבניה נחשבים לידידותיים יותר לסביבה ומונעים הפצה של חומרים מזיקים לאוויר, וכן שיטת הבנייה הקלה נחשבת חסכונית יותר מבחינת עלויות.

למרות שמדובר על תהליכי בניה קלים ומהירים יותר, החוזק המבני שיש למבנים שנבנו בשיטה הזו הוא גבוה מאוד ומסוגל לעמוד בכל לחצים ואף רעידות אדמה. בנוסף לכך, מבנים בבנייה קלה הינם מבודדים ומונעים חדירה של מים ורטיבות, וגם מאפשרים ליצור בידוד אקוסטי או תרמי בהתאם ללוחות הבידוד שיושמו בתהליך הקמת המבנה וחיבור לוחות הקונסטרוקציה.

מה אפשר לבנות באמצעות שיטת בניה קלהמה אפשר לבנות באמצעות שיטת בניה קלה?

ההתפתחות בענף הבניה מובילה למגוון חידושים וטכנולוגיות, כך שגם במקרה של בנייה קלה ניתן להקים ולבנות מגוון רחב של מבנים לכל שימוש ולכל מטרה. אם בעבר מבנים בבנייה קלה נחשבו למבנים זמניים או קטנים, כיום הבניה הקלה מאפשרת ליצור מבנים גדולים, גבוהים ומרווחים למגוון מטרות וצרכים בין אם מדובר על מבנים פרטיים, עסקיים או מבני מסחר.

למעשה, כיוון שהבניה הקלה נחשבת לירוקה וחסכונית יותר, יזמים ובעלי נכסים רבים מעדיפים את השיטה הזו על פני בניה מסורתית. ישנם אנשים שבוחרים לשפץ או להרחיב את הנכס הקיים שלהם באמצעות שימוש בשיטת בניה קלה, כאשר הם נהנים מהיתרונות של תהליכי בניה מהירים יותר וכן גם שמירה על הסביבה וחיסכון לטווח הרחוק.

בניה קלה ללא היתר – מה המשמעות בכך ואילו תהליכי בנייה נכללים?

למרות שבניה קלה נעשית באמצעות שימוש בחומרי בניה לא קונבנציונליים, תהליכי הבניה הללו מחייבים להוציא היתרים מתאימים לכך מהועדה המקומית. ישנה אפשרות לביצוע של עבודות בניה קלה ללא היתר, בתנאי שאלו עבודות הנכללות בסעיף הפטורים על פי התקנות של חוק התכנון והבנייה.

לכן בבניה של גגות, גדרות, מחסנים ומבנים זמניים שנעשים בשיטה של בניה קלה לא קיימת חובה להוציא לכך היתר בניה. כדי להימנע מקבלת קנסות ואף צווי הריסה לעבודות בניה שנעשות בבנייה קלה, כדאי להתייעץ עם אנשי מקצוע המתמחים בכל התחום של היתרי בניה.

אז מה היה לנו בכתבה:

המרכז הארצי להיתרי בניה

המרכז הארצי להיתרי בניה

חברתנו מובילה את תחום היתרי הבנייה והאישורים כבר במשך 11+ שנים וגאה להיות המובילה בתחום.

צוות המומחים שלנו כולל אדריכלים מעולים ואנשי מקצוע מהשורה הראשונה אחד הדברים הקשים ביותר בפרויקט בניה הוא קבלת היתרים ואישורים , ולכן אנחנו כאן כדי ללוות אתכם בכל התהליך ולדאוג שתקבלו את ההיתרים הנחוצים בהקדם האפשרי.

אנו מאמינים במהירות , יעילות , מקצועיות והקפדה על שירות אדיב ואיכותי.

אצלנו במרכז הארצי להיתרי בניה הכל פשוט קל יותר ! שמחים לשרת אותכם כבר למעלה מעשור ומחכים לכם בפרויקט הבא.

מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!